"Witraże dla Afryki" to akcja Referatu Misyjnego z Pieniężna rozpoczęta w 2019 roku. Jej celem jest pomoc dla warsztatu produkcji i naprawy witraży w stolicy Togo, Lomé. Został on założony przez werbistów.

Prosimy o finansowe wsparcie na zakup szkła witrażowego i ołowiu dla warsztatu w Lomé, aby mógł sprostać zamówieniom. Można również ofiarować ołów i szkło witrażowe.

Młodzi rzemieślnicy wytwarzający witraże z Togo nie chcą opuszczać kraju, chcą żyć, pracować i zakładać rodziny u siebie. Właczając się w akcję możemy im w tym pomóc, a równocześnie możemy pomóc tamtejszym misjonarzom.

Przy pracach restauracyjnych katedry w Kpalimé w latach 2002-2003, otrzymaliśmy nieoczekiwaną pomoc – wspomina początki warsztatu w Togo o. Marian Schwark SVD. - Br. Seraphim Frunk SVD, furtianin z domu generalnego w Rzymie zgłosił gotowość odnowienia zachowanych witraży. Jest on ostatnim z braci, który nauczył się tego zawodu w warsztacie w Steylu. Potem, jako misjonarz na Filipinach, otworzył warsztat i przez 20 lat ozdabiał witrażami kościoły i kaplice. Br. Seraphim przyjechał do Togo i sam wmontował odnowione przez siebie witraże w Kpalimé. Kiedy znowu stanęliśmy przed problemem, skąd zdobyć pieniądze na zakup nowych witraży do okien bocznych, br. Seraphim zaproponował otworzenie warsztatu w Togo.

W warsztacie pracuje obecnie 3 rzemieślników. Ich praca służy całemu Kościołowi w Togo, a także innych afrykańskich krajach.

Więcej o nowej akcji Referatu Misyjnego z Pieniężna będzie można przeczytać numerze 2/2019 miesięcznika MISJONARZ, gdzie znajduje się więcej fotografii oraz pełny tekst listu o. Mariana Schwarka SVD, który obecnie jest odpowiedzialny za warsztat.

W akcję można się włączyć przekazując ofiary pieniężne albo ołów lub szkło witrażowe na adres:

Referatu Misyjny Księży Werbistów
Pieniężno Pierwsze 19
14-520 Pieniężno

dopisek: Witraże dla Afryki

Nr konta bankowego:
42 1240 1226 1111 0000 1395 9119
(Bank PEKAO, oddz. Elbląg)

Polecamy Akcje

 • Sierociniec Kasih Indah

  Sierociniec Kasih Indah

  Już od ponad 50 lat polscy werbiści pracują w Indonezji. W miejscowości Lewoleba - Lamahora wybudowali sierociniec. Możesz wesprzeć jego funkcjonowanie… WIĘCEJ
 • Znaki wiary

  Znaki wiary

  Krzyżyk, medalik, lub różaniec to ważne elementy pomagające w przeżywaniu i pogłębianiu wiary. Bardzo często to widzialne znaki przynależności do WIĘCEJ
 • 1