W północnej części wyspy Honsiu, nad samym Morzem Japońskim leży niewielkie miasto Akita, liczące ponad 300 000 mieszkańców. Jakieś 2 km poza miastem znajduje się wzgórze Yuzawadai, z którego roztacza się wspaniały widok na tę miejscowość i pobliskie pasmo górskie. Na wzgórze prowadzi droga wysadzana drzewami wiśniowymi. Na przełomie kwietnia i maja, kiedy wiśnie kwitną, droga ta urzeka pięknem.

Z dworca kolejowego w Akita na wzgórze Yuzawadai regularnie kursują autobusy. Jednak nie z pięknych widoków na okolicę zasłynęło na świecie to miejsce. Znajduje się tam kościół pw. Redemptoris Mater (po japońsku — Seitai Hoshikai) oraz klasztor sióstr służebnic Eucharystii. Cały kompleks sakralny jest wybudowany w stylu japońskim, wraz z przylegającym do niego niebywale pięknym ogrodem. W kaplicy sióstr miały miejsce nadzwyczajne wydarzenia. Znajdująca się tam figura Matki Bożej zapłakała 101 razy w okresie od 4 stycznia 1975 do 15 września 1981 roku.

Po tych wydarzeniach został zbudowany kościół, w którym umieszczono cudowną figurę Maryi. Została ona w 1963 roku wyrzeźbiona w drewnie przez mieszkańca Akita, Saburo Wakasę. Przedstawia Matkę Bożą na tle krzyża, a Jej stopy znajdują się na kuli ziemskiej, dlatego jest nazywana także Panią Wszystkich Narodów. Łzy Maryi spływały po figurze w obecności wielu świadków, także niechrześcijan. Uczeni z uniwersytetu w Akita poddali je analizie i jednoznacznie orzekli, że były to łzy ludzkie.

Z sanktuarium wiąże się historia s. Agnes Katsuko Sasagawy, która została cudownie uzdrowiona za przyczyną Matki Bożej. Siostra otrzymała od Maryi trzy orędzia. Przesłanie dla świata jest podobne do fatimskiego, chociaż osadzone w innym kontekście kulturowym i nieco zmodyfikowane. Maryja w Akita nawoływała do nawrócenia, modlitwy różańcowej i wynagrodzenia Bogu obrażanemu grzechami. Ostatnio orędzie to zyskuje coraz szerszy zasięg międzynarodowy. Ojciec Święty Franciszek włączył sanktuarium w Akita do międzynarodowej modlitwy różańcowej w czasie czuwania modlitewnego na placu św. Piotra 12 października 2013 roku. Chrześcijanie całego świata mogli zobaczyć na ekranach telewizyjnych ludzi modlących się na wzgórzu Yuzawadai.

Sanktuarium to jest miejscem pielgrzymek nie tylko katolików, przybywa tam jeszcze więcej buddystów i szintoistów. Można więc powiedzieć, że jest to miejsce dialogu międzyreligijnego opartego na modlitwie. Panująca tam atmosfera spokoju sprzyja medytacji. Ze względu na wielką liczbę przybywających wybudowano też Dom Pielgrzyma. Japończycy różnych religii zastanawiają się nad przyszłością swego kraju, zorientowanego na konsumpcję. Jak długo można żyć w stresie nieustannej rywalizacji ekonomicznej i pogoni za coraz większym dobrobytem? Wielu mieszkańców Japonii zadaje sobie pytanie, co znaczy nawrócenie. Czy nie trzeba raczej szukać wartości duchowych i oprzeć życia na wierze w istnienie świata nadprzyrodzonego? Przesłanie i łzy Maryi z Akita mogą być postrzegane jako zaproszenie dla Japończyków, by dążyli do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi (Kol 3,2).

o. Konrad Keler SVD
Za: „Duch Pański na rozdrożach świata”, s. 134-136, Verbinum 2018
Tekst ukazał się oryginalnie w nr..... miesięcznika MISJONARZ

0
0
0
s2sdefault