Na Światowe Dni Młodzieży przybyli do Panamy ze swoimi plecakami młodzi ludzie z całego świata. Z szarej codzienności wyrwał ich ten sam głos Boga, który prosi, by byli świadkami Jego miłości, by dzielili się swoją wiarą i doświadczeniem jego obecności w życiu.

Właśnie w kontekście Światowych Dni Młodzieży powstał kilkunastominutowy film dokumentalny o pracy o. Józefa Gwoździa SVD w panamskim Bocas del Toro.

„Z plecakiem do Panamy” to film przygotowany przez ojców Mariusza Szczepańskiego SVD i Tomasza Gwiazdę SVD w Ameryce Środkowej oraz o. Krzysztofa Kołodyńskiego SVD w Polsce.

O. Mariusz pracuje w Ekwadorze, zaś o. Tomasz w Brazylii. Przybyli do Panamy, by wygłosić rekolekcje na Spotkaniu Młodych, które każdego roku organizuje panamska diecezja. Przy tej okazji nagrali rozmowę z o. Józefem.

Później, w czasie pobytu o. Józefa Gwoździa w Polsce, o. Krzysztof Kołodyński nagrał z nim jeszcze wywiad. Z tych materiałów powstał ten prosty, ale niezwykły i autentyczny w swoim przekazie film. Przedstawia on zwyczajne życie kapłana, który stara się pokazać ludziom, że Pan Bóg ich kocha. A wszystko to wśród pięknych krajobrazów, pełnych soczystej zieleni i lazurowego morza.

zplecakiem screen02 minO. Józef Gwóźdź SVD - kard z filmu "Z plecakiem do Panamy"

W lecie 2018 roku spotkałem ojców Tomasza Gwiazdę SVD i Mariusza Szczepańskiego SVD, którzy byli na urlopie w Polsce. Opowiedzieli mi o pewnych materiałach filmowych, poświęconych pracy misyjnej o. Józefa Gwoździa SVD w Panamie, których nie udało się jeszcze opublikowaćZainteresowała mnie ta historia - mówi o. Krzysztof Kołodyński SVD.

Usłyszałem o zaskakujących okolicznościach, w których o. Józef przyjechał do Bocas del Toro, jedynie z plecakiem. Zobaczyłem materiał filmowy prezentujący misyjne wyprawy na wioski rozsiane po egzotycznym archipelagu. W tym obrazie dostrzegłem misjonarza, nie herosa i nadzwyczajnego bohatera, lecz osobę autentycznie szczęśliwą. Słyszałem o jego pełnej poświecenia pracy z młodzieżą – dodaje o. Krzysztof. - Tym filmem chcę podziękować mu za jego autentyczną misjonarską postawę. Za jego książki „Misja Panama” i „Wołanie Boga”, w których przybliżał polskiej młodzieży realia Panamy i przygotowania do ŚDM. Niech ta krótka opowieść będzie pamiątką i serdecznym śladem, który o. Józef pozostawił na panamskiej ziemi. 

W komentarzu do filmu o swojej pracy o. Józef napisał kilka niezwykłych zdań, które są najlepszym podsumowaniem jego posługi i filozofii życia.

Co rodzi się w sercu człowieka, który pragnie wyruszyć w nieznane? Takie bardzo bardzo nieznane. Pójść w ciemno, nie po to, by zobaczyć, zwiedzić, zrobić kilka zdjęć, zachować kilka wspomnień i szybko wrócić. Wyruszyć i zostać, ufając bez reszty Panu Bogu – napisał o. Józef. - Kogo należy spotkać, co usłyszeć, czego doświadczyć, by pewnego dnia opuścić dom z plecakiem i rozpocząć, w zupełnie nowym miejscu, swoje nowe życie. I właśnie tam, całym swoim życiem, opowiadać o Bogu, który przyszedł na ziemię, bo ukochał człowieka. Zrobić to nie z powodu kaprysu i potrzeby nowych doznań. Lecz dlatego, że Ktoś o to prosi, a ty jesteś gotów iść za tym głosem na krańce świata.


„Z plecakiem do Panamy” -  obejrzyj w serwisieyoutube icon