„Staś i Nel już tu byli” to kolekcja listów misyjnych o. Andrzeja Dzidy SVD pisanych z Sudanu Południowego, Egiptu i Ugandy. Razem z autorem wędrujemy po Czarnym Lądzie spotykając piękno Afryki i mieszkających tam ludzi. Jednocześnie łączymy się z nimi w chorobie, przeciwnościach, wojnie i uchodźstwie. Radość z codziennego życia, narodzin, chrztu, czy odwiedzin bliskich przeplata się z codziennymi troskami. W otoczeniu mrówek, termitów czy węży, albo stawiając czoła kolejnej malarii doświadczamy z autorem również radosnych chwil.

- Chciałbym się z Wami podzielić moimi opowieściami afrykańskimi, które zabiorą Was w głąb Czarnego Lądu - pisze we wstępie o. Andrzej Dzida. - Pozwolą one zobaczyć ten piękny kontynent z nieco innej, a mianowicie misyjnej perspektywy. Znajdziecie tam również wydarzenia historyczne i nieprzewidywalne spotkania, podobne do tych, jakie przeżywali Staś i Nel, łącząc swoje serca z rodziną i Polską.

Sudan Południowy jest młodym państwem i nie ma już problemu niewolnictwa, arabizacji czy islamizacji, a jednak przy próbie budowy nowego państwa pojawia się konflikt plemienny. Uganda, w której Polacy znaleźli się jako uchodźcy w czasie II wojny światowej, dziś przyjmuje uchodźców uciekających przed wojną domową w Sudanie Południowym. Muzułmański Egipt, kraj Koptów, delty Nilu, Kanału Sueskiego i starożytnych piramid, jest dziś bardziej otwarty na świat niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. A jednak musi sprostać poważnymi problemom. W tekstach o. Andrzeja spotykamy Afrykę na nowo - niekiedy ze starymi problemami, lecz z nowym spojrzeniem. Książka przenosi nas w inny świat, gdzie możemy zobaczyć również Polskę i nasze problemy z pewnego dystansu.

- Staś i Nel rozpoczynają swoją przygodę w Egipcie, a następnie są w Sudanie, a właściwie w dzisiejszym Sudanie Południowym - pisze we wstępie o. Andrzej Dzida. - Również obecna granica Sudanu Południowego i Ugandy dzieli tę samą grupę Bari z plemienia Pojulu lub Kakwa, z którą w przyszłości miałem mieć styczność po obu stronach granicy. W międzyczasie trafiłem też do Egiptu, gdzie uczyłem się języka arabskiego i otoczki życia islamu.


 

Książkę „Staś i Nel już tu byli” można nabyć w Referacie Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie. 

Referat Misyjny Księży Werbistów – Dział Kolportażu
Pieniężno Pierwsze 19
14-520 Pieniężno

Tel. 55 242 93 20 lub 55 242 92 43
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Tytuł: „Staś i Nel już tu byli”
Autor: o. Andrzej Dzida SVD
Liczba stron: 280
Format: 14,8 x 21 cm
Cena: 25 PLN (koszt wysyłki wliczono w cenę egzemplarza)