Zmarł o. Janusz Walerowski SVD

Wczoraj, 6 stycznia, w godzinach porannych zmarł w domu zakonnym w Kleosinie o. Janusz Walerowski SVD. Miał 51 lat.

Urodził się 24 maja 1962 r. w Nowej Rudzie (diec. świdnicka) z rodziców Antoniego i Krystyny. Ma starszego brata, Andrzeja – kapłana diecezji wrocławskiej.

1 września 1982 r. zgłosił się do Nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści) w Chludowie koło Poznania. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1983 r. w Nysie, a śluby wieczyste 8 września 1988 r. w Pieniężnie. W swojej opinii wystawionej przed tymi ślubami ówczesny prefekt o. Jerzy Mazur (obecny biskup ełcki) pisze: „Bardzo dobrze realizuje swoje powołanie zakonno-misyjne i wiele czasu poświęca na modlitwę. Angażuje się w prace wspólnotowe i dobrze wykonuje powierzone mu obowiązki, będąc przy tym człowiekiem z inicjatywą. Umie łączyć pracę, naukę i modlitwę. Jest człowiekiem odpowiedzialnym, prostolinijnym, szczerym, zdolnym,a zarazem pracowitym, zachowującym pogodę ducha mimo przeciwności. Polecam go do ślubów wieczystych”.

Księga wspomnień i kondolencji
parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie

Święcenia kapłańskie przyjmuje w Wyższym Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie 30 kwietnia 1989 r. z rąk ks. abpa Damiana Zimonia, ordynariusza katowickiego. Po święceniach zostaje wikariuszem parafii Św. Krzyża w Olecku do 1991 r.

W latach 1991-1994 odbył studia specjalistyczne z misjologii w St. Augustin (Niemcy). Po powrocie zostaje przeznaczony do pracy w Wydawnictwie Księży Werbistów Verbinum w Warszawie.

W latach 1995-2001 został rektorem Domu Misyjnego Ducha Świętego w Warszawie. Tam też angażuje się w animację misyjną, jest katechetą w Społecznej Szkole Podstawowej nr 5 w Warszawie i kapelanem zakładu
karnego.

W latach 2001-2007 zostaje rektorem Domu Misyjnego Św. Kazimierza w Kleosinie k. Białegostoku. Dnia 1 sierpnia 2002 roku abp Wojciech Ziemba eryguje parafię pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie, a od 1 października 2002 roku o. Janusz zostaje jej proboszczem i budowniczym kościoła. Z powodzeniem i oddaniem potrafi integrować ludzi wokół nowej parafii, oddany i kreatywny w posłudze proboszcza.

31 pażdziernika 2005 roku zostaje mianowany członkiem Komisji Ekumenicznej Arch. Białostockiej. Był kapelanem Straży Pożarnej i honorowym obywatelem gminy Juchnowiec Kościelny.

Zmarł nagle nad ranem w misyjne święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2013 roku. Pochowany został przy wejściu do kościoła, jako jego budowniczy 9 stycznia 2013 roku.

Odszedł do domu Ojca, ale pozostaje w naszej drogiej pamięci. Ojcze Januszu, żyj i odpoczywaj w Panu!