PANAMA. Konferencja Episkopatu Panamy podjęła decyzję o zorganizowaniu Indiańskich Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się równolegle z głównymi spotkaniami ŚDM 2019 w diecezjach. Ten pomysł spotkał się w Panamie z wielkim entuzjazmem i radością.

Zapewne spotkanie to będzie wyjątkowym wydarzeniem, które pozwoli młodym Indianom z różnych części świata podzielić się nie tylko swoją kulturą, zwyczajami czy tradycjami, ale przede wszystkim wiarą w Boga obecnego w dziejach narodów i historii życia każdego człowieka - pisze o. Józef Gwóźdź SVD, misjonarz w Bocas del Toro w Panamie dla serwsiu misyjne.pl.

Było bardzo wiele propozycji w jaki sposób zaangażować młodzież indiańską w Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie. Bardzo istotna była prośba, by mogli oni w pełni uczestniczyć w tym wydarzeniu, zachowując jednak w pełni swoją tożsamość i kulturę - opowiada o. Józef. - Zrodził się pomysł, aby zorganizować po raz pierwszy w historii Światowych Dni Młodzieży spotkanie na wzór Dni w Diecezjach dla młodzieży należącej do plemion rozsianych po całym świecie i w ten sposób pokazać „indiańską twarz Kościoła katolickiego”.

Indiańska wioska Soloy położona w regionie Ngobe-Buglé, w diecezji David w zachodniej Panamie, została wybrana na miesjce spotkania młodych Indian z całego świata. Po zakończeniu tegoż spotkania wszyscy wyjadą do stolicy, by wziąć udział w centralnych obchodach Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem.

Pełny tekst o. Józefa Gwoździa SVD znaleźć można TUTAJ.

o jozef gwozdz panamaO. Józef Gwóźdź SVD podczas spotkania młodzieży w Panamie (fot. www.misjapanama.pl)

Polecamy

  • 1