BOLIWIA. Mateusz Włosiński, student z Poznania, po odbyciu formacji w Werbistowskim Wolontariacie Misyjnym "Apollos" od dwóch tygodni jest w Boliwijskim Oruro w domu misyjnym Sióstr Terezjanek.

To niezwykłe miasto, położone w górach na wysokości 3800 m.n.p.m., należy do diecezji, której ordynariuszem jest werbista, bp Krzysztof Białasik SVD.

Pierwsze kilkanaście dni Mateusz musi przejść spokojnie, żeby się dobrze zaklimatyzować na Andyjskich wysokościach i nie doznać choroby wysokościowej. Jak przyznaje, pierwsze wrażenie było dla niego bardzo mocne: zapierające dech w piersi, ośnieżone szczyty widziane z El Alto, zupełnie inna kultura, brak znajomości języka angielskiego przez zdecydowaną większość Boliwijczyków oraz sposób życia, który dla klasycznego Europejczyka wydaje się być egzotyką.

Jednak dwa światy to tak naprawdę miasto i wieś. Mateusz podkreśla, że wbrew temu czego się spodziewał po Boliwijczykach żyjących na wysokościach, ci z którymi dotychczas się spotkał przyjęli go bardzo ciepło i serdecznie.

Zadaniem Mateusza podczas półrocznego wolontariatu w domu sióstr terezjanek jest praca z dziećmi i młodzieżą. Na razie pomaga w przygotowaniach do rozpoczęcia działalności świetlicy młodzieżowej oraz jeździ na wioski spędzać czas z dziećmi, grając z nimi, tańcząc i śmiejąc się przy zabawnych potknięciach językowych.

Pod koniec września do Kolumbii udała się Rodzina z Gdańska - Kasia, Marek i Agnieszka Chrulscy, którzy również odbyli roczną formację w Apollosie.

        ;

Polecamy

  • 1