29 września, podobnie jak cały Kościół Katolicki, werbiści czcą Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. To im poświęcone zostały pierwsze domy Zgromadzenia - odpowiednio w Steylu, Mödling i Rzymie.

Zgodnie z tradycją św. Michała Archanioła prosimy o pomnożenie wiary i ducha apostolskiego, św. Gabriela Archanioła o pomnożenie miłości i ducha czystości, zaś św. Rafała Archanioła o pomnożenie mądrości i światła Du­cha Świętego w służbie apostolskiej.

Arnold Janssen zobowiązywał swoich synów duchownych w Konstytucjach: „Razem z Trójcą Świętą chcemy czcić świętych aniołów jako sługi tejże Trójcy Świętej, a wśród nich szczególnie świętych Serafinów i siedem Duchów stojących u tronu Bożego. Na ich cześć, a także na cześć Ducha Świętego w siedem poniedziałków niech będzie w ciągu roku odprawiana Msza św. śpiewana. Prosić będziemy wtedy: św. Michała Archanioła o pomnożenie wiary i ducha apostolskiego, św. Gabriela Archanioła o pomnożenie miłości i ducha czystości, św. Rafała Archanioła o pomnożenie mądrości i światła Ducha Świętego w służbie apostolskiej." (...)

Szczególnym wyrazem czci aniołów jest górny kościół w Steyl. Nosi on nazwę „kościoła anielskiego" (Engelkirche). Pełno w nim rzeźb, malowideł, wizerunków aniołów, wypełniających jego wnętrze, łącznie ponad 70 (63 + 9 w zamurowanej rozecie okiennej za organami, pomijając te, które zamalowano przy restauracji kościoła po zniszczeniach wojennych z 1944 r.). Wchodząc do kościoła, odnosimy wrażenie, że znaleźliśmy się w świecie duchów anielskich. Szczególnie wzrok przyciąga dziewięć witraży wokół ołtarza głównego.

Pod koniec życia, w wieku 69 lat, zwrócił się Arnold Janssen jeszcze raz do swych duchowych synów: „Oprócz świętych chcemy też czcić aniołów, zwłaszcza siedem archaniołów albo siedem duchów stojących przed Bożym tronem, dalej Serafinów i Aniołów Stróżów. Przy okazji przypominam: Pierwszy kościół Zgromadzenia, ten w domu macierzystym w Steyl, poświęcony został trzem: Archaniołom Michałowi, Gabrielowi i Rafałowi oraz wszystkim aniołom. Podobnie ołtarz główny, mający szczególne odniesienie do siedmiu Archaniołów, tak jak zresztą wielka rozeta nad organami. Dziewięć okien za głównym ołtarzem z odpowiednimi napisami i ornamentami nawiązuje do dziewięciu chórów anielskich. Trzy ołtarze znajdujące się za nim poświęcono każdemu z trzech Archaniołów. Podobnie stało się w St. Gabriel z trzema ołtarzami za ołtarzem głównym." (...(za: Zeszyty Werbistowskie)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1