ARGENTYNA. 19 października w mieście Rafael Calzada w Prowincji Buenos Aires uroczyście celebrowana będzie 100. rocznica pracy werbistów. Pierwszymi, którzy przybyli do miasta na początku sierpnia 1917 roku byli bracia Felipe Schmitz SVD i Jorge Rüttershoff SVD.

Od tego czasu historia miasta jest nierozłącznie związana z naszym Zgromadzeniem. Niestrudzoną pracę wielu pokoleń misjonarzy widać tutaj na każdym miejscu.

rafaelcalzada04W 1920 roku werbiści otwarli w Rafael Calzada pierwszy budynek przyszłego Colegio San Javier, które otwarte zostało 2 lata później. W 1926 roku, dzięki staraniom i pracy o. Henry'ego Mühna SVD, późniejszego biskupa Jujuy, otwarto Katolickie Centrum Młodzieży (Centro de Juventud Católica). W 1931 roku rozpoczęto budowę kościoła Świętej Trójcy. Został on konsekrowany w 1933 roku przez bpa Felipe Cortesi, Nuncjusza Apostolskiego w Argentynie.

W 1936 roku z inicjatywy werbistów rozpoczęto wydawanie pierwszej gazety w regionie zatytułowanej "Mały magazyn ilustrowany i tygodnik Villa Calzada" (“Pequeño magazine ilustrado y semanal de Villa Calzada”).  W 1956 roku otwarto Colegio José Manuel Estrada, obecnie funkcjonujące jako Centrum Edukacyjne José Manuel Estrada.

Obecnie w Rafael Calzada pracuje 12 werbistów z 4 narodowości. Prowadzą Parafię Trójcy Świętej, wspomniane Centrum Edukacyjne José Manuel Estrada, dom misyjny i centrum rekolekcyjno-powołaniowe.

Argentyna była pierwszym krajem działalności werbistów w Ameryce Południowej. Misjonarze przybyli tutaj 23 października 1889 roku i na początku działali głównie wśród Niemców Nadwołżańskich. Już 2 lata po rozpoczęciu pracy otwarli w mieście Santa Fe istniejące do dziś Colegio San José. 

Obecnie w Argentynie w 2 prowincjach pracuje 162 werbistów z 24 narodowości, w tym 11 kleryków i braci zakonnych w ślubach czasowych. Wśród nich jest 17 Polaków.

Więcej fotografii oraz informacje o historii i współczesności Rafael Calzada można znaleźć na stronie internetowej www.svdargentina.org.ar/100calzada (w języku hiszpańskim).

Polecamy

  • 1