MJANMA. Prowincja Australijska naszego Zgromadzenia przygotowuje się do podjęcia pracy w Mjanmie (dawniej Birma), gdzie obecnie z wizytą apostolską przebywa papież Franciszek.  

Werbiści są już na etapie przygotowania domu, w którym w pierwszej połowie 2018 roku zamieszkają misjonarze. Położony jest ok. 50 km od Yangonu (poprz. Rangun), byłej stolicy kraju.

Nowa misja jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, ale także niesie ze sobą ogromny potencjał - mówi o. Truc Quoc Phan SVD, Sekretarz ds. Misji Prowincji Australijskiej.

W Mjanmie nie tyle potrzeba kapłanów do pracy w parafiach, bo powołań jest w kraju dużo - dodaje o. Truc. - Jest natomiast ogromna potrzeba, i tego oczekuje się od nas na pierwszym miejscu, rozwinięcia apostolatu biblijnego. To będzie zatem pierwsze i najważniejsze zadanie naszego zgromadzenia w Mjanmie.

Jak przewidują werbiści apostolat biblijny ma szansę na szybki rozwój nie tylko w kraju, ale i w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Proces zakładania zaplecza misjonarzy w Mjanmie przebiega powoli i pełno w nim wyzwań. Przyszły dom misyjny jest starym budynkiem i na tym etapie nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. W ostatnim czasie zainstalowano nowy dach oraz przygotowywana jest nowa instalacja elektryczna. Trzeba także oczyścić dom z roślinności, która zarosła go z zewnątrz.

Było tutaj jest jak w lesie. Mieliśmy wielu niespodziewanych gości, np. skorpiony, które pojawiają się pewnie, by nas przywitać - żartuje o. Truc, który niedawno wrócił z Mjanmy. - Na szczęscie udało się usunąć większość roślinności i teraz dom wygląda o wiele lepiej.

   

Klimat nie pomaga przyszłym misjonarzom. W tym rejonie jest gorąco i bardzo wilgotno. Na dodatek w tych miesiącach pada prawie codziennie, co nie pomaga w pracach przygotowawczych nowego domu. Tym bardziej, że pracy jest jeszcze co niemiara. Tym niemniej jest nadzieja, że wszystko uda się skończyć w pierwszej połowie 2018 roku.

Każda nowo zakładana misja wymaga od misjonarzy szczególnych przygotowań. Nie inaczej jest w Mjanmie. Jednym z pierwszych wyzwań dla nowych misjonarzy będzie nauka birmańskiego i pradowpodobnie kilku innych języków - mówi o. Truc. - Birmański jest językiem oficjalnym, ale wielu mieszkańców ma hinduskie korzenie i trzeba się będzie uczyć również tamilskiego.

Werbiści zostali zaproszeni do pracy w Mjanmie przez kard. Charlesa Bo, arcybiskupa Yangunu. Misja należeć będzie jurysdykcyjnie do Prowincji Australijskiej naszego zgromadzenia, w skład której wchodzą obecnie Australia, Nowa Zelandia i Tajlandia.

Za: divineword.com.au


 

Mjanma (nazwa oficjalna: Republika Związku Mjanmy; dawniej: Birma) jest państwem położonym w Azji Południowo-Wschodniej, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.

Niepodległość od Wielkiej Brytanii Mjanma uzyskała w 1948 roku. Dziś kraj o powierzchni 676 tys. km2 zamieszkuje ponad 51 mln ludzi. Dominującą religią jest buddyzm, a największą grupą etniczną są – Bamarowie, którzy przybyli tu około IX wieku. Gospodarka Mjanmy jest oparta na uprawie ryżu oraz przemyśle spożywczym i drzewnym.

W ostatnich miesiącach Mjanma znalazła się na ustach całego świata za sprawą czystek etnicznych dokonywanych na ludności Rohingya. Ludność Rohingya była dyskryminowana od dziesięcioleci, ponieważ rząd w Mjanmie nie uznaje ich za grupę etniczną, a za imigrantów z Bengalu. W sierpniu tego roku doszło do zaostrzenia konfliktu. Już prawie pół miliona osób z plemienia Rohingya uciekło z zachodu Mjanmy do sąsiedniego Bangladeszu

Więcej o Mjanmie, skomplikowanej historii kraju i jego nazwie
http://www.polska-azja.pl/birma-myanmar-mjanma-czyli-rzecz-o-nazwach/

 

Polecamy

  • 1