ARGENTYNA. O. Jerzy  Faliszek SVD, który w listopadzie został mianowany dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Argentynie, opowiedział o swojej pracy na nowym stanowisku.

Chcę podzielić się moimi wrażeniami i odczuciami, które wiążą się ze zmianami w mojej codziennej podróży misyjnej - czytamy w grudniowym numerze biuletynu "Eisdeseis".

Podczas Narodowego Kongresu Misyjnego odbywającego się w Neuquén znalazłem Pana! Jeszcze raz w życiu usłyszałem Jego wołanie - pisze o. Jerzy. - Sekretarz Konferencji Episkopatu Argentyny zadzwonił do mnie i powiedział mi, że przez kilka godzin nuncjusz apostolski szukał mnie wszędzie, aż wreszcie mnie znaleziono.

Wiele osób pyta mnie, na czym polega moja "nowa praca". Wydaje mi się, że niektórzy dopiero teraz odkrywają istnienie Papieskich Dzieł Misyjnych. Na przykład uczniowie Colegio Del Salvador w Jujuy nigdy nie wyobrażali sobie, że są związani z tą instytucją Kościoła. Kiedy pytali mnie, co oznacza tytuł "Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych", odpowiedziałem im w następujący sposób:

- "Dyrektor" - to słowo, które jest mało używane w naszym słowniku misyjnym. Nie ma go w Ewangeliach. Czasami słowo to oznacza posiadanie władzy, podczas gdy dla nas jest zaproszeniem do służby. Powiedziałem dzieciom, aby się za mnie modliły, żeby woda sodowa nie uderzyła mi do głowy. Jednym z filarów duchowości misyjnej jest możliwość bycia bratem dla wszystkich.
- "Dzieła" - Pan zaprasza nas do pracy w swojej winnicy. Sam przeszedł przez ziemię czyniąc dobro. Mamy być narzędziami pracy misyjnej, wielkiego dzieła Bożego.
- "Misjonarze" - Papieskie Dzieła Misyjne powstały w XIX wieku w wyniku misyjnego przebudzenia Kościoła. Wśród ich założycieli jest wielu świeckich, zainspirowanych przesłaniem ewangelicznym. Ci ludzie przypominają nam, że wszyscy ochrzczeni mają do wypełnienia misję. Papież Franciszek zaprasza nas, abyśmy "byli misjonarzami" dla innych. Oznacza to, że misja znajduje się w centrum naszego życia.
- "Papieski" - jest terminem związanym z osobą Papieża. Warto jednak znaleźć jego prawdziwe znaczenie, czyli "budowanie mostów". Jak przyjemnie jest budować mosty a nie oddzielające nas ściany! Misja może być porównywana z budową mostów, kiedy wychodzimy naprzeciw drugiej osoby, kiedy modlimy się za innych lub podejmujemy dzieła miłosierdzia i solidarności.

Na koniec chcę wam powiedzieć, że nadal jestem werbistą i jestem z tego bardzo dumny! Jedynie żyję i pracuję niejako w diasporze.  Chcę was zapewnić, że z radością będę dalej wnosił mój skromny wkład w animację misyjną Waszych parafii i szkół, tak jak to czyniłem jeszcze niedawno na stanowisku Sekretarza ds. Misji.

O. Jerzy Faliszek SVD został mianowany dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Argentynie 22 listopada. Więcej o tej nominacji i o ojcu Jerzym można przeczytać TUTAJ.

Za: Panam SVD

Polecamy

  • 1