2 kwietnia Rada Generalna mianowała o. Dariusza Garbaciaka SVD Ekonomem Generalnym Zgromadzenia Słowa Bożego. Funkcję tę obejmie 1 maja 2019 roku i będzie ją pełnił do 2024 roku.

O. Garbaciak, który przez ostatnich kilka miesięcy pracował w Rzymie jako asystent Ekonoma Generalnego, jest pierwszym polskim werbistą pełniącym tę ważną funkcję.

O. Dariusz Garbaciak SVD urodził się w 1966 roku w Ostrowie Wielkopolskim. W 1986 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. W czasie studiów filozoficzno-teologicznych odbył dwuletnią praktykę pastoralną w Papui Nowej Gwinei. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1996 roku w Pieniężnie.

Po święceniach przez krótki czas pracował na Ukrainie, po czym wyjechał na studia do USA. Studiował księgowość i prawo biznesowe na DePaul University w Chicago. Tytuł magistra nauk administracji i biznesu (MBA) z zakresu bankowości i inwestycji uzyskał na Keller Graduate School of Management w Chicago. W tym samym czasie organizował duszpasterstwa polonijne na przedmieściach Chicago.

W 2002 roku został mianowany ekonomem Prowincji Chicago, która swym zasięgiem jurysdykcyjnym obejmuje wschodnie i środkowozachodnie stany USA, Kanadę i Karaiby. W tym czasie niezwykle aktywnie pomagał w kształceniu ekonomów prowincji i regii w Ameryce Południowej, Afryce i Europie. W USA natomiast zasiadał między innymi w zarządzie Catholic Theological Union w Chicago, Divine Word College w Iowa oraz Religious Community Trust w Nowym Jorku.

W 2018 roku, po zmianie Zarządu Generalnego Zgromadzenia, o. Dariusz został asystentem Ekonoma Generalnego w Rzymie, którego teraz zastąpi na tym stanowisku.

Do zadań Ekonoma Generalnego należy pozyskiwanie środków finansowych, dbanie o sprawy ekonomiczne całego Zgromadzenia Słowa Bożego i koordynacja finansów poszczególnych prowincji i regii.

Zgodnie z prawem kanonicznym i konstytucjami Zgromadzenia Słowa Bożego funkcja Ekonoma Generalnego nie jest kadencyjna. Współbrat może ją pełnić przez wiele lat, przy czym każdorazowy nowy Zarząd Generalny zatwierdza jego kandydaturę.

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1