W ostatnich dniach sytuacja w Boliwii zmieniała się z dnia na dzień. 9 listopada do Oruro zjechali mieszkańcy z okolicznych miast. Chcieli wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec polityki władzy centralnej.

Sytuacja wtedy stała się jeszcze bardziej napięta i nieprzewidywalna. Podróżujący z Potosi, La Paz i Sucre zostali napadnięci przez ludzi wynajętych przez władzę. Zostali pobici, okradzeni, niektórych nawet pozbawiono ubrań.

Do Oruro przyjechało około 60 autokarów. Sytuacja była tak napięta, że ks. bp Krzysztof Białasik SVD musiał jechać wraz z policją, aby interweniować - pisze br. Krzysztof Walendowski SVD.  – My na miejscu, tu w Oruro, organizowaliśmy niezbędną pomoc dla tych, którzy zostali napadnięci. To, co zobaczyliśmy przeraziło nas. Dzięki Bogu byliśmy na to przygotowani. Ludzie bardzo się angażują w całą sytuację. Mówią, że to dla wolności Boliwii i demokracji. W Oruro nadal trwają demonstracje, a w kościołach modlitwy.

Kolejnego dnia sytuacja uległa diametralnej zmianie. Międzynarodowa komisja stwierdziła, że wybory w Boliwii zostały sfałszowane i postuluje ponowne przeprowadzenie głosowania. Policja i wojsko opowiedziało się po stronie ludzi i demokracji. Prezydent zrezygnował. Boliwia świętuje!

Żyjemy nadzieją, że teraz już wszystko będzie dobrze. Emocje opadną, nastanie upragniony spokój – podsumowuje br. Krzysztof.

Marta Molińska-Glura

        

        

        

        

        

        

        

        


Zob. wcześniejszą relację br. Krzysztofa Walendowskiego SVD

 

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

 • Wtedy siewca wyszedł siać

  Wtedy siewca wyszedł siać

  Wszyscy zastanawiali się, gdzie papież pojedzie. Wielkim zaskoczeniem było, że odwiedzi tylko stolicę. Nie przeszkodziło to jednak wielu katolikom, żeby Więcej
 • Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Misja trwa, choć zmieniły się granice

  Oruro jest miastem położonym na płaskowyżu Altiplano w zachodniej Boliwii, na wysokości nieco ponad 3700 m.n.p.m. Zamieszkuje go blisko 300 Więcej
 • Matka Boska od kontenerów

  Matka Boska od kontenerów

  Myślałem, że bp Chindekasse żartuje mówiąc, iż jest pomysłodawcą i architektem jedynego chyba na świecie kościoła postawionego z kontenerów magazynowych! Więcej
 • 1