Pierwszą parafię na Białorusi werbiści założyli już przed II wojną światową, wiosną 1939 roku, gdy tereny te jeszcze należały do Polski. Trzej misjonarze rozpoczęli wówczas posługę duszpasterską w wiosce Wiczówka, około 85 km od Pińska.

W lecie 1939 roku rozszerzyli swoją działalność na Baranowicze. Po wybuchu wojny werbiści zmuszeni byli opuścić swoje parafie. Dopiero w latach 80-tych polscy werbiści ponownie pojawili się na Białorusi. Rozpoczęli pracę w parafii Stołowicze, a nieco później w Darewie.

Niedługo później podjęto decyzję o utworzeniu Domu Misyjnego Trójcy Świętej w Baranowiczach. W 1992 roku Dystrykt Baranowicze stał się oficjalnie częścią Polskiej Prowincji. Wzniesiono dom zakonny, który stał się siedzibą Kolegium Katechetycznego, wydawnictwa i studia nagraniowego. Przez jakiś czas to tutaj mieściła się szkoła dla dziennikarzy i Kancelaria Arcybiskupia.

Od samego początku w Domu św. Trójcy mieścił się postulat dla przyszłych misjonarzy. To Bananowicze stały się kolebką Regii Uralskiej zgromadzenia (utworzona została po odłączeniu od struktur Prowincji Polskiej SVD – przyp. red.). To stąd wyruszali werbiści do pracy w Moskwie, na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji.

Do dziś werbiści z Baranowicz, oprócz pracy ściśle duszpasterskiej, prowadzą działalność charytatywną, organizują wystawy i spotkania kulturalne. Dom jest także miejscem różnorakich spotkań, seminariów, kursów i rekolekcji.

Jakub Błaszczyszyn SVD

blog comments powered by Disqus

Polecamy

  • 1