KALININGRAD / ROSJA
20 czerwca odbyło się poświęcenie domu misyjnego i kaplicy w Polesku w Obwodzie Kaliningradzkim nad Zatoką Kurońską.

Uroczystości przewodniczył ks. abp. Paolo Pezzi, ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

polessk2015 01polessk2015 02polessk2015 01Fot. Adam Madejczyk SVD

W homilii podczas Mszy poświecenia nowej Kaplicy arcybiskup Paweł Pezzi powiedział: „Ta kaplica jest skromna, ale posiada to, co jest dla nas najważniejsze – obecność Boga wśród nas. Ta obecność nieustannie powinna nas zadziwiać i udzielać nam sił do podejmowania nowej misji, do której każdego z nas powołuje Bóg."

Podczas uroczystości poświecenia nowego domu misyjnego w Rosji Polską Prowincje Zgromadzenia Słowa Bożego reprezentowali o. Sylwester Grabowski SVD, wiceprowincjał i o. Waldemar Kuss SVD, prokurator misyjny.

Polessk (Labiawa, Labiau) to miasto założone w XIII wieku. Katolicki kościół w w tym mieście pojawił się dopiero 1928 roku i był poświęcony świętemu biskupowi Oskarowi (święty Ansgar), jednemu z pierwszych apostołów ziem pruskich. Obecnie w budynku kościoła mieści się szkoła muzyczna.

W Polessku służą misjonarze werbiści: o. Jerzy Jagodziński, o. Adam Madejczyk i o. Andrzej Zalewski. Miejscowi parafianie są najczęściej polskiego, litewskiego i niemieckiego. Są potomkami ludzi deportowanych niegdyś do Kazachstanu i innych miejsc Środkowej Azji i powracających w ostatnich latach do Obwodu Kaliningradzkiego.

Andrzej Zalewski SVD

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1