CZĘSTOCHOWA. Podczas X Jubileuszowego Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015" nagrodzono 4 filmy, których bohaterami są polscy werbiści z Botswany, Zimbabwe i Boliwii.

Autorem dwóch filmów jest o. Mirosław Wołodko SVD, misjonarz w Togo, zaś kolejne dwa zrealizowane zostały przez Bogdana Lęcznara i Dorotę Petrus.

O. Mirosław Wołodko SVD otrzymał nagrodę specjalną za prace związane z głównym hasłem tegorocznego Festiwalu: "Duchowni Katoliccy - Ambasadorami Polonii Świata". Nagrodzono filmy "Posługa misyjna w krainie słoni" i "Urodziłem się, aby latać". Pierwszy z nich ukazuje nietypową pracę misyjną o. Marka Marciniaka SVD w Botswanie. Przed laty o. Marek przyjął obywatelstwo Botswany. Obecnie prowadzi młodą parafię na pograniczu Parku Narodowego Czobe w północnej części kraju. Jest autorem i realizatorem projektu „Dzieci słoni”. Drugi z nagrodzonych filmów opowiada o życiu i pracy o. Macieja Malickiego SVD w mieście Plumtree w Zimbabwe.

W powstaniu filmów brali udział: o. Zdzisław Grad SVD z Madagaskaru, o. Maciej Malicki SVD z Zimbabwe oraz o. Krzysztof Kołodyński SVD i Szymon Gołąbek z Polski.

Z kolei w kategorii filmów dokumentalnych pierwszą nagrodę zdobyły filmy Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus "Na początku popełniłem wiele błędów" oraz "Przedpokój do raju". Pierwszy film opowiada o posłudze bpa Krzysztofa Białasika SVD w Diecezji Oruro w środkowo-zachodniej części Boliwii. To jeden z najbiedniejszych regionów kraju. Bp Białasik jest najmłodszym boliwijskim biskupem na stanowisku ordynariusza diecezji. W filmie opowiada historię swojego życia. Film "Przedpokój do raju" natomiast opowiada o ojcu Piotrze Nawrocie SVD i organizowanym przez niego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego. O. Piotr jest odkrywcą najcenniejszego na świecie zbioru nut baroku południowoamerykańskiego i jednym z najwybitniejszych znawców tej muzyki na świecie. Oba nagrodzone filmy zostały wydane na DVD w serii "Videoteka Misjonarzy Werbistów".

Do tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono 44 filmy i programy telewizyjne, 21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkadziesiąt portali internetowych ukazujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii, Gruzji, Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i Polsce.

Grand Prix Festiwalu otrzymał film "Pilecki" Mirosława Krzyszkowskiego, fabularyzowany dokument opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. W warstwie dokumentalnej filmu udział bierze syn rotmistrza: Andrzej Pilecki. Jako materiał ilustracyjny w filmie wykorzystano wiele dotychczas niepublikowanych zdjęć, pochodzących z archiwum rodziny Pileckich

Rozdanie Nagród i prezentacja wybranych filmów odbyła się 6 listopada w sali Gen. Andersa Akademii Polonijnej w Częstochowie. Na zakończenie tegorocznego Festiwalu odprawiono mszę świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Organizatorami Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny" jest Fundacja Polska-Europa-Polonia z Warszawy, Akademia Polonijna z Częstochowy i Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Festiwal odbywa się od 2006 roku.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1