NYSA
Sobota 19 października rozpoczęła się jak każda inna we wspólnocie werbistowskiej Domu św. Andrzeja w Nysie. Współbracia zgromadzili się na wspólnej porannej modlitwie i Eucharystii, a po śniadaniu ruszyli do swoich codziennych obowiązków.

Gdyby jednak ktoś znający życie wspólnoty przyjrzał się uważniej z pewnością zauważyłby, że tylko część członków wspólnoty ruszyła do swoich zwykłych zajęć. Co więcej, tego dnia w Nysie zjawiło się więcej misjonarzy niż zwykle. Bo i dzień nie był kolejnym z wielu.

Słońce stało już dość wysoko na niebie, gdy przez furtę klasztorną zaczęły przechodzić nowe grupy dzieci z opiekunami. To właśnie w sobotę, 19 września 2015 roku, zorganizowano w Nysie XI Zjazd Misyjny Dzieci, który w tym roku przebiegał pod hasłem "W służbie Bogu i ludziom".

Więcej fotografii

W spotkaniu uczestniczyło ponad 1000 dzieci, które przyjechały ze swoimi opiekunami, katechetami lub rodzicami z wielu miast i wiosek Górnego i Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny.

Na początku dzieci zostały podzielone na grupy kontynentalne i otrzymały koszulki, których kolor korespondował z charakterem danego kontynentu: czerwone - Ameryka Północna i Poludniowa, zielone - Afryka, niebieskie - Oceania, żółte - Azja i białe - Europa. W tych grupach dzieci miały okazję spotkać się z misjonarzami i misjonarkami, którzy w barwny i ciekawy sposób przybliżyli im misyjną codzienność. W tym roku w Zjeździe Misyjnym Dzieci wzięli udział misjonarze i misjonarki z 12 krajów: z Filipin, Papui Nowej Gwinei, Demokratycznej Republiki Kongo, Angoli, Togo, Madagaskaru, Paragwaju, Brazylii, Zambii, Boliwii, Ekwadoru i Polski.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył o. Eric Hounake SVD z Togo, zaś homilię wygłosił o. Michał Śledziński SVD z Brazylii. Wśród koncelebransów znalazło się wielu werbistów z Polski i krajów misyjnych oraz kapłani diecezjalni. Wielu z celebransów sprawowało Eucharystię w misyjnych ornatach.

Po Mszy Św. uczestnicy spotkania przeszli na stadion, gdzie zjedli posiłek, po którym rozpoczęły się wspólne tańce i śpiewy. Zorganizowano też loterię fantową, na której można było wygrać pamiątkowe gadżety. Kulminacyjnym punktem było wypuszczenie w niebo kolorowych balonów. Symbolizować one miały łączność z rówieśnikami z dziećmi całego świata. Na zakończenie każde dziecko otrzymało niewielki pamiątkowy pakiet misyjny, w którym znalazło się kilka numerów miesięcznika MISJONARZ, kalendarz misyjny na 2016 rok oraz obrazki misyjne z modlitwami.

Jest to pewnego rodzaju misyjna formacja, która otwiera dzieciom oczy na ludzi potrzebujących oraz uczy dzielić się wiarą, jak chlebem - mówi s. Gabriela Tacica SSps, która przyjechała z duża grupą dzieci z Raciborza. - Myślę, że warto poświęcić czas i zdolności na takie wyjazdy. Każdy dobrze się bawił, zaś przeżycia pozostaną na zawsze. Wszyscy wrócili bardzo radośni i zadowoleni. - dodaje s. Gabriela.

Patronem honorowym togorocznego Zjazdu Misyjnego Dzieci został ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz Diecezji Opolskiej. Ze strony werbistowskiej spotkanie objęła patronatem Polska Prowincja SVD oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji.

Organizatorem Zjazdu jest od lat nyska wspólnota werbistowska z rektorem domu, o. Mariuszem Góryjowskim SVD. W przygotowanie czynnie włączył się także Referat Misyjny z Pieniężna oraz Nysy.

Dziękujemy wszystkim za spotkanie i zapraszamy w przyszłym roku - mówi o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor referatu Misyjnego z Pieniężna.

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1