BYTOM
W niedzielę 17 lipca 2016 roku w otoczeniu Domu Misyjnego i kościoła parafialnego na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu poświęcono tablice upamiętniające historię tego miejsca.

Zostały one ustawione na placu o. Rocha Szajcy, czyli skwerze przy Wzgórzu Św. Małgorzaty.

Uroczystego poświęcenia tablic dokonał o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. To ks. kardynał Wyszyński powiedział, że naród, który nie dba o swoją przyszłość, nie będzie miał przyszłości. Pięknie się składa, że bytomianie potrafią zadbać o swoją przeszłość. Dziękuję także za ujęcie dziejów werbistów, którzy od osiemdziesięciu lat współtworzą historię wzgórza Małgorzatki - powiedział.

Wśród uczestników uroczystości byli nie tylko parafianie, ale księża, zakonnicy, przedstawiciele bytomskiego magistratu, przedstawiciele bytomskiego oddziału PTTK na czele z prezes Małgorzatą Janotą, a także pracownicy Muzeum Górnośląskiego: dr Joanna Lusek i Waldemar Żyła i Marcin Droń. 

Zebraliśmy się dziś na tym historycznym miejscu, aby oddać hołd, tej, która została wybrana na orędowniczkę i patronkę Bytomia - powiedział o. Marek Pardon SVD, proboszcz parafii św. Małgorzaty i przełożony bytomskiej wspólnoty werbistow. - Wiele osób tu przychodzących nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką historię kryje to miejsce. Wielu przybyszów nie wie, że właśnie ta, dziś malutka parafia, była tą pierwszą na Górnym Śląsku, przez co stała się matką górnośląskich parafii. W związku z powyższym faktem zrodziła się inicjatywa, aby przybliżyć mieszkańcom, pielgrzymom oraz turystom bogactwo historii tego miejsca. Nie można zapomnieć o historii i swoich korzeniach. Niech wystawa ta przypomina starszym o przeszłości, a młodych uczy o bogatej historii tego miejsca - dodał o. Marek.

Jedna z tablic przedstawia Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku.. Jej odsłonięcia dokonał Andrzej Panek zastępca prezydenta miasta. To wspaniały moment, że w 1050. rocznicę chrztu Polski otwieramy tę wystawę. Bez odniesienia się do przeszłości nie można budować przyszłości, ani czuć się dobrze osadzonym w teraźniejszości. - powiedział. - Niemal wszystkie historyczne , jak Bytom, czy Kraków posiadają takie wzgórza, które nierozłącznie wiążą się z ich historią. Wzgórze św. Małgorzaty jest poniekąd takim symbolem dla Bytomia, jak Wawel dla Krakowa. Każdy bytomianin będzie mógł tu przyjść, zadumać się i poznać historię miasta przedstawioną na tablicach.

Odsłonięta wystawa składa się z dziewięciu tablic. Na ośmiu z nich umieszczono historię kościoła na wzgórzu Małgorzaty oraz opis dziejów samego wzgórza, będącego kolebką Bytomia, natomiast dziewiąta tablica przedstawia Tympanon Jaksy. (za: dziennikzachodni.pl)

Polecamy

  • 1