PIENIĘŻNO
23 września 2016 roku w  Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona wystawa czasowa nowogwinejskich siatek bilum ze zbiorów własnych muzeum.

Z wystawą zatytułowaną „ Bilum” będzie można zapoznać się do połowy grudnia 2016 roku.

Bilum to tradycyjna siatka noszona głównie przez kobiety w Papui Nowej Gwinei (PNG). Wykonywany jest ręcznie z naturalnych włókien łyka krzewów, kory, pnączy i roślin zielonych z rodziny pokrzywowatych. Zmiękczone włókna roluje się na udzie i splata w potrójną nić, z której za pomocą szydełka i przekładki wykonanej z liści drzewa orzechowego panda dzierga się siatkę.

Obecnie wielu ludzi może pozwolić sobie na to, by kupić przędze nylonowe. Syntetyczne sznurki cieszą się powodzeniem ze względu na trwałe, jaskrawe barwy, chociaż wykonane z nich siatki szybciej się przecierają i są dużo mniej wytrzymałe. Powszechne zastosowanie ma również włóczka ze względu na swoją kolorystykę. Bilumy wykonane z włóczki cieszą się dużą popularnością ze względu na kombinacje wzorów i kolorów.

Bilumy stosowane są do noszenia wielu rzeczy: od wielkich ciężarów do osobistych przedmiotów. Matki noszą w nich swoje dzieci, ale również prosiaczki, psy, jam i inne warzywa oraz narzędzia – w dowolnej konfiguracji, niekiedy wszystko na raz. Na pierwszy rzut oka niepozorne, niewielkich rozmiarów siatki rozciągają się do gigantycznych rozmiarów i są niesamowicie wytrzymałe. Nośność dużej siatki może dochodzić do kilkudziesięciu kilogramów.

Mężczyźni wolą nosić bilumy z długimi uchwytami, które mogą przewiesić sobie przez ramię. Uwalnia to ich ręce do noszenia rzeczy takich jak noże, maczety lub przytrzymywania się czegoś podczas wspinaczki w górach. Kobiety zaś wybierają bilumy o krótszych rączkach, które zawiązują sobie na czołach tak by bilum noszony był na plecach. Matki używają bilumy jako hamaki czy też kołyski dla niemowląt i zawieszają je na drzewach.

Bilumy są dostępne w różnorodnych wzorach. Każdy wzór przypomina jakieś plemię lub klan, a także zamożność lub pozycję danej osoby w społeczeństwie. Bardziej skomplikowane i specyficzne wzory są używane podczas wystąpień publicznych, na festiwalach, w tańcach i podczas wielu innych uroczystości.

Bilumy opowiadają historie społeczeństw, wspólnot, poszczególnych miejsc i ludzi. To coś więcej niż tylko siatka.

Wystawę przygotowała s. Hanna Lellek SSpS, zaś jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1