LUBLIN
Tegoroczne główne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zostaną zorganizowane w dniach 15-16 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

Jednym z organizatorów jest prowdzony przez werbistów Ośrodek Migranta Fu Shenfu z Warszawy.

15 stycznia o godz. 17.00 w kościele adademickim KUL odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Zadarko, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z Biskupem i dyskusja na temat imigracji.

16 stycznia na KUL odbędzie się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana "Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce". W jej przebieg i ogranizację włączyli się werbiści - o. Jacek Gniadek SVD oraz o. dr hab. Andrzej Pietrzak SVD. Poprowadzą oni dyskusje w trakcie sesji konferencyjnych.

W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował zajmującą dyskusje nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Jednakże w debatach pomija się zazwyczaj fakt, że dziś mieszkają wśród nas ludzie pochodzący z innych społeczeństw, kultur i religii - mówi o. Jacek Gniadek. - Kim oni są? Gdzie mieszkają? Co robią? Jakie są ich sukcesy i trudności? Jak się czują wśród nas i co o nas myślą? Jaki jest ich wkład w rozwój gospodarczy i kulturowy Polski? Jaki jest nasz stosunek do nich? Co robią dla nich samorządy, instytucje państwowe, a zwłaszcza Kościół katolicki? Na te i podobne pytania chcemy szukać odpowiedzi podczas proponowanej konferencji. Będzie ona przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z obecnością imigrantów w Polsce - dodaje o. Jacek.

Więcej informacji na temat konferencji oraz plakat wydarzenia znaleźć można na stronie Ośrodka Migranta - www.migrant.pl.
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1