CHLUDOWO
20 lutego przypadła 77. rocznica męczeńskiej śmierci bł. o. Ludwika Mzyka SVD, rektora w Chludowie oraz mistrza nowicjatu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego w latach 1935-1940.

W związku z tym wspólnota werbistów w Chludowie, w niedzielę 19 lutego, zorganizowała obchody tej rocznicy, które rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Chludowie.

Mszy Świętej dziękczynnej za życie i przykład ewangelicznego radykalizmu bł. O. Ludwika przewodniczył rektor Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie, o. Jan Wróblewski SVD

Bezpośrednio po Mszy Świętej wspólnota werbistów w Chludowie oraz uczestnicy liturgii, w ponad 50 osobowej grupie, udali się autokarem do Fortu VII w Poznaniu, gdzie bł. o. Ludwik został rozstrzelany.

Po przywitaniu przez kierownika Fotu VII p. Grzegorza Kucharczyka, odprawiono nabożeństwo pod ścianą śmierci w intencji pomordowanych w tym obozie koncentracyjnym i innych miejscach kaźni, złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie wysłuchano krótkiej prelekcji kustosza Fortu VII poświęconej męczeństwu duchownych w KL Posen, ze szczególnym uwzględnieniem postaci bł. o. Ludwika Mzyka.

Na zakończenie wszyscy przybyli goście zostali oprowadzeni po Forcie VII.

Jan Wróblewski SVD

          

Polecamy

  • 1