PIENIĘŻNO. Gdy patrzymy na program spotkania misjonarzy w Pieniężnie (6-9 lipca br.) odnajdujemy schemat, który zasadniczo nie zmienia się od dawna. Wydarzenie rozpoczynają przedstawiciele Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego.

Kolejne dni poświęcone są sytuacji Polskiej Prowincji i kondycji instytucji wspierających misje. Pozornie to samo, a jednak za każdym razem trochę inaczej. W innych okolicznościach i z innymi misjonarzami.

Tym razem program został rozszerzony również o spotkania warsztatowe, dające profesjonalną wiedzę w tematach, które są najczęściej poza bezpośrednim zakresem pracy misjonarzy. W piątek, o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji, podzielił się swoim doświadczeniem w pracy z fotografią i tekstem. Nowe umiejętności mogą znacznie poprawić jakość materiałów obrazujących i popularyzujących pracę misyjną.

W sobotę, profesjonalnie i wyczerpująco o problematyce ideologii gender, mówił o. Antoni Jucewicz SVD. O aktualnościach z życia Kościoła mówił pan Marcin Przeciszewski, prezes zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Choć, jak sam przyznał, po raz pierwszy trafił do Pieniężna, wyraził nadzieję, że będzie zaglądał tu częściej.

Na uwagę zasługują również słowa uczestników. Siostra Dolores Zok SSpS, przełożona prowincjalna Sióstr Służebnic Ducha Świętego, dodała wszystkim otuchy wobec kryzysowej sytuacji powołań w naszych zgromadzeniach. Świat należy do ludzi, którzy mają wielką nadzieję – wskazała na życie skromnej i pokornej zakonnicy, św. Faustyny. Świętość zaledwie jednej osoby, może przynieść odnowę dla całego świata.

W kolejnych dniach zgromadzeniu Eucharystycznemu przewodzili misjonarze: o. Sylwester Pająk SVD, o. Józef Maciołek SVD i bp Jerzy Mazur SVD. O. Sylwester, w pierwszy piątek miesiąca, zaprosił do dziękczynienia Sercu Jezusowemu za wszelkie dary, które otrzymujemy, by nieustannie ponawiać w naszym życiu arnoldowe wołanie: „Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi!”. O. Józef, reportażową wręcz opowieścią, ukazał chwile swoich pierwszych doświadczeń powołania przeżywanego w Pieniężnie. Malował kolejne historie o tym, jak wiele Bożych znaków otrzymuje każdy na swojej drodze. Bp Jerzy w homilii zaprosił do rozważania tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Mówił, o czerpaniu entuzjazmu z takich spotkań, jak to w Pieniężnie. – Bóg nie wybiera zdolnych, ale uzdalnia wybranych. Powołanie misyjne posiada swoistą dynamikę rozwoju, w kontakcie ze słowem Bożym i człowiekiem różnych kultur.

Krzysztof Kołodyński SVD

  

Zob. więcej fotografii

Polecamy

  • 1