BYTOM. Z końcem lipca został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach projekt o dofinansowanie z Funduszy Unii Europejskiej generalnego remontu werbistowskiego kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu oraz jego najbliższego otoczenia.

Obecnie werbiści w Bytomiu oczekują na merytoryczną ocenę projektu, który opiewa na kwotę 2,4 mln zł. Wkład własny wynosi 15% tej kwoty.

Projekt obejmuje prace wewnątrz świątyni i w jej otoczeniu. Wewnątrz werbiści planują wyrównywanie poziomów w posadzce, stopni i kaplicy do spowiadania, a także wykonać ogrzewanie podłogowe. W otoczeniu kościoła wykonane zostaną obróbki blacharskie, czyszczenie elewacji oraz prace ziemne związane z całościową izolacją budynku.

Cegiełki, z których dochód przeznaczony jest na pokrycie wkładu własnego werbistów, można nabyć na furcie Domu Misyjnego w Bytomiu, a także po każdej Mszy św. w zakrystii kościoła.

Werbiści pracują w Bytomiu nieprzerwanie od stycznia 1920 roku. już w marcu tego roku ukazuje się pierwszy numer "Posłańca Niedzielnego", tygodnika Kurii Wrocławskiej, redagowanego przez o. Rocha Szajcę SVD. W 1934 roku ruszyły prace nad budową Domu Misyjnego św. Małgorzaty. Po otwarciu Domu Misyjnego w 1935 roku, werbiści zaangażowali się szerzej w pracę duszpasterską i animacyjną.

Przez wiele lat Bytom był prężnym ośrodkiem misjonarzy ludowych, którzy prowadzili rekolekcje parafialne i misje praktycznie we wszystkich diecezjach kraju. Obecnie werbiści z Bytomia zajmują się prowadzeniem Parafii św. Magłorzaty, pomocą duszpasterską w okolicznych parafiach, a także szeroko pojętą animacją misyjną w diecezji i poza nią. Prowadzą rekolekcje i skupienia parafialne, spotykają się z grupami modlitewnymi, udzielają sakramentu pojednania, będąc przy tym świadkami misyjnego dziela Kościoła.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca organizowane jest "Spotkanie misyjne ze św. Małgorzatą",  na którym zaproszeni misjonarze opowiadają o swojej pracy misyjnej. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 30 września, a gościem będzie o. Zenon Szabłowiński SVD, misjonarz z Papui Nowej Gwinei.

Więcej o pracy werbistów w Bytomiu, a także o prowadzonej przez nas Parafii św. Małgorzaty, znaleźć można na stronie www.bytom.werbisci.pl.

Jeśli chcielibyście Państwo wspomóc finansowo remont kościoła w Bytomiu, można to uczynić przelewając ofiarę na konto nr 55 1600 1462 1837 9333 7000 0001 (dopisek "Na remont kościoła").

      

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1