KAMIEŃ ŚLĄSKI. Podczas zjazdu Stowarzyszenia Misjologów Polskich, który odbył się w dniach 17-19 września w Kamieniu Śląskim, wybrano władze Stowarzyszenia. Prezesem został o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, zaś sekretarzem o. dr Adam Michałek SVD.

Jestem przekonany, że ciągle aktualne pozostają te cele, które postawiliśmy sobie ponad 10 lat temu, przy zakładaniu Stowarzyszenia Misjologów Polskich - powiedział. o Szyszka. - Wiele z nich wymaga kontynuacji czy też dalszego pogłębienia.

Celem Stowarzyszenia jest m.in. naukowa refleksja nad działalnością misyjną Kościoła, promocja misjologii w środowiskach kościelnych i naukowych, wspieranie prac doktrynalnych Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Konferencji Episkopatu Polski, organizowanie seminariów naukowych i sympozjów oraz troska o dydaktykę misjologii. Stowarzyszenie prowadzi współpracę z instytucjami naukowymi oraz kościelnymi, szczególnie z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Polsce i Komisją Episkopatu Polski ds. Misji.

O. Tomasz Szyszka SVD urodził się w 1960 roku. W 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako misjonarz w Boliwii, gdzie oprócz duszpasterstwa był wykładowcą na wydziale katechetycznym Uniwersytetu Katolickiego oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego ludu Ajmara (ITEPA) w Laja. Po powrocie do Polski podjął studia doktoranckie z zakresu misjologii, uwieńczone pracą pt. „Specyfika ewangelizacji inkulturacyjnej ludu Ajmara”, obronionej na Uniwersytecie Opolskim w roku 2005. W latach 2004-2007 pełnił funkcję prowincjalnego sekretarza ds. misji Zgromadzenia Słowa Bożego w Polsce. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego przedstawiając pracę Redukcje jezuickie Maynas w Górnej Amazonii w XVII-XVIII wieku. Ujęcie historyczno-misjologiczne. Obecnie jest adiunktem w katedrze misjologii (Instytut Dialogu Kultur i Religii) na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Zajmuje się głównie problematyką historii ewangelizacji oraz inkulturacji w Ameryce Łacińskiej. Współpracuje jako wykładowca z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz z Instytutem Jana Pawła II. Jest członkiem Instytutu Misjologicznego (Missionswissenschafliches Institut) w Sankt Augustin k. Bonn.

Więcej o zjeździe Stowarzyszenia oraz wywiad z o. Tomaszem Szyszką SVD można przeczytać TUTAJ.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1