27 marca w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie otwarto nową wystawę czasową zatytułowaną „Matka Teresa, Święta ze Skopje, Święta świata”. Pochodzi ona ze zbiorów Domu Matki Teresy w Skopje w Macedonii.

Ekspozycja składa się z 24 plansz, które chronologicznie przedstawiają życie i pracę świętej. Fotografiom towarzyszą informacje o domu rodzinnym Matki Teresy, o tym jak kształtowało się jej powołanie, jak wzrastała duchowo i jak pożegnała rodzinne strony by wyjechać na misje do Indii.

Będąc w Zgromadzeniu Matki Bożej Loretańskiej w Indiach, Matka Teresa pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkoły. W 1946 roku usłyszała „powołanie w powołaniu”, czyli wezwanie, by opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie Misjonarek Miłości, oddane pomocy najbiedniejszym z biednych. Nie mając praktycznie nic, rozpoczęła samotną pracę wśród głodnych dzieci i osób chorych na indyjskich ulicach.

Warto dodać, że ta znana na całym świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. kilkakrotnie gościła w Polsce, spotykając się z bezdomnymi. Matka Teresa została beatyfikowana w 2003 roku przez Jana Pawła II, a kanonizowana przez papieża Franciszka w 2016 roku

Wystawa w pieniężnieńskim muzeum pochodzi ze zbiorów będzie można zapoznać się do 13 maja 2018 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, całość przygotowała s. Hanna Lellek SSpS. Serdecznie zapraszamy!

Więcej fotografii z wystawy można obejrzeć TUTAJ.

matka teresa wystawa pno02

Polecamy

  • 1