„W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi” – pod takim hasłem odbyła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Ponad 2 tysiące seminarzystów, wykładowców i rektorów seminariów z całej Polski spotkało się 18 kwietnia w Częstochowie, by wspólnie się pomodlić, złożyć Najświętszą Ofiarę i zamanifestować radość wiary oraz powołania.

W pielgrzymce wzięli również udział klerycy z naszgo Misyjnego Seminarium Duchownego z Pieniężna, którzy pojawili się w Częstochowie wraz ze swoim prefektem, o. Tomaszem Bujarskim SVD.

Do Częstochowy młodzi werbiści dotarli we wtorek (17 kwietnia) w godzinach wieczornych. Pierwszym akcentem spotkania był Apel Jasnogórski, podczas którego rozważanie wygłosił ks. Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Nazajutrz spotkanie rozpoczęło się w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, gdzie zgromadzonych przywitał gospodarz miejsca, abpa Wacław Depo. Po wysłuchaniu konferencji abpa Grzegorza Rysia i adoracji Jezusa w  Najświętszym Sakramencie, seminarzyści i ich opiekunowie z modlitwą różańcową na ustach przeszli w procesji Aleją NMP do bazyliki na Jasnej Górze. Procesji za obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodził abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

W bazylice jasnogórskiej odprawiona została Msza św. w języku łacińskim, której przewodniczył abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Spotkanie zakończył Akt Ofiarowania Matce Bożej, który w imieniu wspólnoty odczytał abp Wacław Depo.

Pozostawiając intencje u Wychowawczyni powołań kapłańskich, pokrzepieni słowem i doświadczeniem wspólnoty, klerycy wrócili do Pieniężna, by czynić kolejne kroki na drodze do kapłaństwa, do którego wezwał nas Trójjedyny Bóg.

Za: seminarium.org.pl

Więcej fotografii ze spotkania

Inne fotografie (za: Gość Świdnicki)

Polecamy

  • 1