Kościół św. Małgorzaty w Bytomiu

Zakończył się gruntowny remont kościoła parafialnego św. Małgorzaty w Bytomiu. Parafia od kilkudziesięciu lat jest prowadzona przez werbistów, którzy w mieście pracują od 1920 roku.

Prace remontowe świątyni rozpoczęły się w kwietniu 2018 roku. W ciągu kilku miesięcy świątynia została gruntownie odrestaurowana tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dzięki dofinansowaniu projektu z funduszów Unii Europejskiej wzmocniono i zaizolowano fundamenty kościoła, wyczyszczono i naprawiono elewację, wzmocniono i wyremontowano wieżę, wymieniono konstrukcję dzwonu, wyremontowano dach i schody wejściowe oraz zaadaptowano wejścia dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz natomiast wymieniono tynki i boazerię, wykonano nową podłogę, wyremontowano chór i przebudowano instalację centralnego ogrzewania. W otoczeniu kościoła wyremontowano powierzchnie brukowe i zainstalowano system monitoringu.

Remont kościoła stanowił niemałe utrudnienie dla funkcjonowania parafii. Na czas prac wszystkie nabożeństwa przeniesione zostały do położonego kilkadziesiąt metrów obok Domu Misyjnego św. Małgorzaty. Mieszka w nim obecnie 7-osobowa wspólnota werbistów.

Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich - tak parafian, jak i wspólnoty zakonnej - czasem wielu wyrzeczeń i szukania kompromisów - mówi o. Marek Pardon SVD, rektor Domu Misyjnego i proboszcz Parafii św. Małgorzaty. - Na szczęście udało się zakończyć wszystkie prace i od 3 lutego wszystkie nabożeństwa odbywają się na powrót w kościele.

W czasie prac restauratorskich w samym kościele, jak i jego otoczeniu znaleziono liczne eksponaty archeologiczne, które są świadectwem bogatej historii Wzgórza św. Małgorzaty. Więcej informacji o pracach archeologicznych i znalezionych eksponatach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - http://muzeum.bytom.pl/?tag=malgorzatka

W imieniu wszystkich bytomskich werbistów chciałbym podziękować wszystkim, którzy którzy przyczynili się do tego remontu, tym, którzy wspierali ten remont swoją modlitwą i ofiarą i oczywiście tym, którzy dokonali tej odnowy – mówi o. Pardon.

Oto kilka fotografii prezentujących jej wygląd przed i po remoncie.

      

      

      

  

Kościół i parafia na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu to matka wszystkich bytomskich i okolicznych parafii. Uznawana jest za najstarszą parafię w okolicy, choć aktualny budynek kościoła pochodzi z 1881 roku.

W 2020 roku werbiści będą świętować 100. rocznicę przybycia do miasta. Na wzgórzu św. Małgorzaty werbiści pracują od 1935 roku. Wiecej informacji znaleźć możńa na stronie internetowej www.bytom.werbisci.pl.

 

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault