Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 12-14 marca 2019 roku w Warszawie, o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD został zatwierdzony na stanowisko Konsultora Komisji ds. Misji.

Dołączył tym samym do grona osób, których zadaniem jest fachowe inspirowanie prac Komisji ds. Misji i doradzanie jej w kwestiach teologicznych, misjologicznych, animacyjnych i społecznych. Jest kolejnym werbistą działającym w tym gremium.

O. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, po święceniach kapłańskich, pracował przez sześć lat na boliwijskim Altiplano. W latach 2004-2007 pełnił funkcję prowincjalnego sekretarza ds. misji Zgromadzenia Słowa Bożego w Polsce. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Misjologii Instytutu Dialogu Kultur i Religii na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Zajmuje się głównie problematyką historii ewangelizacji oraz inkulturacji w Ameryce Łacińskiej. Opublikował kilka pozycji książkowych, jak również kilkadziesiąt artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Współpracuje jako wykładowca z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz Instytutem Papieża Jana Pawła II w Wilanowie, zajmując się opracowaniem pielgrzymek Jana Pawła II do Ameryki Łacińskiej. Jest członkiem Instytutu Misjologicznego w Sankt Augustin k. Bonn oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia Misjologów Polskich. Od jesieni 2017 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Misjologów Polskich.

Obecnie, oprócz o. Tomasza Szyszki SVD, w gronie konsultorów Komisji ds. Misji znajdują się: ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegat ds. misjonarzy, ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny PDM i delegat biskupa ds. misji archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes", s. Elżbieta Sołtysik SSPC, przedstawicielka zakonów i zgromadzeń żeńskich oraz pani Barbara Uszko-Dudzińska, reprezentantka osób świeckich.

Od 2011 roku przewodniczącym Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski jest bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz diecezji ełckiej, były misjonarz w Ghanie, na Białorusi i w Rosji (Syberia).

Polecamy

  • 1