26 stycznia, w III niedzielę zwykłą ustanowioną przez papieża Franciszka Niedzielą Słowa Bożego, do Domu Misyjnego księży werbistów w Chludowie przybyło blisko 40 osób na pierwsze w tym roku spotkanie przyjaciół misji. Tym razem jego wiodącą myślą była modlitwa o powołania.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.30 w klasztornej kaplicy, gdzie gości powitał nowo mianowany referent misyjny chludowskiego domu, o. Józef Mazur SVD. Wygłosił krótką konferencją zatytułowaną: „Jak rodzi się prawdziwe powołanie”. Była ona pewnego rodzaju wprowadzeniem w adorację Najświętszego Sakramentu, w czasie którego cichą modlitwę gości spotkania misyjnego wsparli uczestnicy odbywających się w tym czasie w Chludowie warsztatów ze Szkoły Ikony.

Mszy Świętej w intencji przyjaciół przewodniczył o. Franciszek Bąk SVD. Liturgia rozpoczęła się od niezwykłej i pięknej ceremonii intronizacji Pisma Świętego, którą poprowadził o. Józef Mazur SVD. On też wygłosił homilię, w której mówił o odwiecznej aktualności Słowa Bożego. Podkreślił, że Słowo Boże, tak samo jak Bóg, pozostaje aktualne we wszystkich epokach, kulturach i cywilizacjach.

Tak samo jak sam Bóg, Słowa Pisma Świętego czytane w czasie liturgii są dla nas źródłem nadziei i zbawienia, które urzeczywistniają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach naszego życia, w momentach kompletnej beznadziei otaczającej człowieka niewiary – mówił kaznodzieja.

Odnosząc się do pogańskiej rzeczywistości ziemi Zabulona i ziemi Neftalego, Zajordanii i Galilei pogan za czasów Chrystusa, wskazał, że to właśnie z tej ziemi przyszedł Zbawiciel, aby ocalić ludzkość. Tak samo i teraz, kiedy widzimy i słyszymy prawie ze wszystkich stron, jak zaprzecza się prawdzie o Bogu, to właśnie Słowo Boże podtrzymuje w nas nadzieję, że ta rzeczywistość zabłyśnie światłem wiary i wypełni serca ludzi gotowych, niezależnie od wieku i okoliczności, pozytywnie odpowiedzieć na Jezusowe „Pójdź za mną” – z radością i pełnym oddaniem - powiedział o. Józef Mazur SVD.

Po Mszy Świętej goście spotkania misyjnego przeszli do jadalni, gdzie czekał na nich słynny klasztorny krupnik. Posileni na duchu i ciele ponownie spotkali się w klasztornej kaplicy, by wysłuchać drugiej konferencji o. Józefa, który przedstawił sylwetkę br. Andrzeja Kędziory SVD, werbisty od prawie 30 lat pracującego na północy Ghany, w zachodniej Afryce.

Spacer po klasztornym parku i wizyta w „koralowej grocie” Matki Boskiej z Lourdes wypełniły czas między konferencją a Koronką do Miłosierdzia Bożego odmówioną w intencji misji, misjonarzy i misjonarek.

Na zakończenie o. Franciszek Laka SVD udzielił wszystkim błogosławieństwa krzyżem misyjnym i zaprosił na kolejne spotkanie, które zaplanowano 26 kwietnia.

Spotkanie przyjaciół misji w Chludowie wpisuje się w szereg podobnych spotkań organizowanych cyklicznie przez różne domy werbistowskie w Polsce. Również Referat Misyjny w Pieniężnie kilka razy w roku organizuje w różnych miejscach Polski Rejonowe Spotkania Przyjaciół Misji. (jm, adm)

Źródło: chludowo.werbisci.pl

Konferencje o. Józefa Mazura SVD w formie prezentacji można zobaczyć stronie Domu Misyjnego w Chludowie (zob. https://www.chludowo.werbisci.pl/2020/01/31/przyjaciele-misji-spotkali-sie-w-chludowie)

Polecamy

  • 1