30 kwietnia 2021 roku przypada 15. rocznica śmierci Sługi Bożego, o. Mariana Żelazka SVD, ojca trędowatych w indyjskim Puri.

W związku z tym 29 i 30 kwietnia na Jasnej Górze odbędą się celebracje liturgiczne, zaś do końca czerwca w Michałowicach można zapoznać się z wystawą fotograficzną.

29 kwietnia o godz. 21.00 Apel Jasnogórski z Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzi o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Mariana.

30 kwietnia o godz. 13.30 Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczyć będzie o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał, zaś homilię wygłosi o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny Sekretarz ds. Misji.

Tego samego dnia w Chludowie, gdzie w 1937 r. rozpoczął nowicjat o. Marian, jak zwykle 30. dnia każdego miesiąca o godz. 18.30, werbiści będą modlić się w kościele parafialnym o beatyfikację swojego współbrata. Wydarzenie to będzie transmitowane na stronie www.parafiachludowo.pl.

Szczegóły transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych wydarzeń na Jasnej Górze można sprawdzić na stronie www.marianzelazek.werbisci.pl.

Dodatkowo, od 28 kwietnia do 30 czerwca 2021 przy werbistowskim Domu Misyjnym w Michałowicach k. Warszawy można obejrzeć wystawę fotograficzną zatytułowaną „Puri – święte miasto hinduizmu i Mariana Żelazka SVD, ojca trędowatych”.

Z kolei w Puri 30 kwietnia ceremonie przebiegać będą w następującym porządku (godziny podane zostały wg czasu lokalnego):

  • 06.30 – Kaplica o. Mariana w Ishopanthi Ashram: nabożeństwo poranne
  • 08.00 – Szkoła Beatrix School: odśpiewanie hymnu szkoły i ceremonia kwiatów; poświęcenie odrestaurowanego i wyremontowanego pierwszego budynku Szkoły Beatrix zbudowanej przez o. Mariana, ktory odtąd będzie funkcjonował jako BLOK OJCA MARIANA; poświęcenie Słudze Bożemu o. Marianowi Żelazkowi SVD nowo wybudowanego Parku Dziecięcego
  • 08.45 - Ishopanthi Ashram: ceremonia kwiatów w mauzoleum o. Mariana; premiera video oraz albumu CD poświęconego o. Marianowi, przygotowanego przez o. Dixona D’ Sousa, SVD
  • 10.00 – kolonia Karunalaya: ceremonie i dzielenie się posiłkiem ze starszymi, chorymi i dziećmi kolonii

(ADM)