PIENIĘŻNO. Referat Misyjny w Pieniężnie wydał kolejny film DVD w serii "Videoteka Misjonarzy Werbistów".

Dokument "Przedpokój do raju" Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus opowiada o ojcu Piotrze Nawrocie SVD i organizowanym przez niego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego.

IX Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego odbył się w kwietniu i maju 2012 roku w boliwijskim departamencie Santa Cruz. Blisko 100 koncertów zorganizowanych zostało w 14 miejscach bezpośrednio związanych z byłymi redukcjami jezuickimi, działającymi na terenie Boliwii w XVIII wieku. Wykonawcami byli światowej sławy artyści oraz miejscowe chóry i orkiestry.

Przygotowania do Festiwalu, który nie miałby szans powodzenia bez pracy o. Piotra Nawrota SVD, trwały miesiącami w prężnie działających szkołach muzycznych na terenie całego kraju. W pracę na największym dziełem amerykańskiego baroku - operę San Ignacio - zaangażowanych było ponad 170 muzyków, solistów i chórzystów z boliwijskiego regionu Chiquitanii.

O. Piotr Nawrot SVD jest od lat dyrektorem artystycznym Festiwalu. Jest uznawany za jednego z największych znawców renesansu i baroku amerykańskiego na świecie. To dzięki jego pracy nad odnalezionymi w indiańskich wioskach manuskryptami z zapisem muzyki tamtego okresu możliwe jest dziś dotknięcie i zasmakowanie w XVIII wiecznej muzyce Ameryki.

Dokument "Przedpokój do raju", jego niespieszna, stonowana narracja, pozwala zatrzymać się i zachwycić nieznanym pięknem muzyki tworzonej w bardzo wielu przypadkach przez samych Indian.

Film nabyć można w Refreracie Misyjnym w Pieniężnie.

W serii "Videoteka Misjonarzy Werbistów" ukazały się dotychczas filmy o pracy werbistów między innymi w Ekwadorze ("Dzieci Ventanas"), Boliwii ("Moje pięć minut", "Na początku popelniłem wiele błędów", "Cesar", "Wygrywam najcenniejsze"), Paragwaju ("Ache znaczy człowiek"), czy Papui Nowej Gwinei ("Słowo rodzące owoce").

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1