KONSTANCIN-JEZIORNA. 10 września w Konstancinie-Jeziornie rozpoczęło się 9. Europejskie Katolickie Kolokwium Chińskie zorganizowane przez China Zentrum i Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ.

Kolokwium, w którym bierze udział prawie 130 uczestników przebiega pod hasłem "Wyzwania Ewangelizacji - Chiny i Europa".


Kliknij, by powiększyć plakat

Poprzez nasze spotkanie chcemy okazać solidarność z tamtejszym Kościołem - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami o. Antoni Koszorz SVD, prezes Stowarzyszenia Sinicum.

W gronie zaproszonych gości i prelegentów znaleźli się: kard. Jan Tong, biskup Hong Kongu, abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów, profesorowie uniwersytetów w Warszawie, Pekinie i Szanghaju, a także księża i siostry zakonne z Chin oraz osoby z innych krajów zaangażowane w kontakty z Kościołem w Chinach. Poza katolikami, w kolokwium biorą udział przedstawiciele kościoła prawosławnego oraz wspólnot protestanckich.

Tematyką spotkania jest pojęcie ewangelizacji z perspektywy chińskiej i europejskiej. Prelegenci zastanawić się będą nad najnowszymi kierunkami rozwoju ewangelizacji w Chinach, relacjach między Kościołem a państwem oraz ich wpływem na dzieło ewangelizacji. Dzielić się będą także doświadczeniami ewangelizacji w Chinach.

Chcemy skupić się na zagadnieniu ewangelizacji w Chinach, która rozwija się bardzo dobrze, mimo że napotyka na rożne trudności, także związane z relacjami z Watykanem - powiedział o. Martin Welling SVD, dyrektor China Zentrum w Sankt Augustin w Niemczech.

Kolokwium Chińskie jest kontynuacją podobnych spotkań, które w ciągu ostatnich 30 lat odbyły się w różnych krajach Europy. W 1992 roku tego typu wydarzenie miało miejsce w Krynicy Morskiej.

9. Europejskie Katolickie Kolokwium Chińskie potrwa do 13 września.

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1