Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

110 lat pierwszej parafii na północy Togo
Procesja z fotografią pierwszych misjonarzy w Aledjo (fot. Dadja Moïse)

110 lat pierwszej parafii na północy Togo

Po 110 latach parafia pod wezwaniem św. Andrzeja w Aledjo, położona w diecezji Sokodé na północy Togo, uczciła trzech werbistów, którzy przynieśli Ewangelię na te tereny. Dzięki zdjęciom odnalezionym w Archiwum Generalnym Zgromadzenia w Rzymie wierni mogli po raz pierwszy zobaczyć ich twarze.

Ojcowie Lorscheid Christian SVD, Terheyden Ignaz SVD i Dorn Franz SVD właśnie w Aledjo otworzyli pierwszą misję na północy Togo. Miało to miejsce 1 marca 1913 roku.

Od 1883 roku, kiedy Togo dostało się pod protektorat cesarza niemieckiego i stało się pierwszą kolonią niemiecką w Afryce Zachodniej, północ kraju pozostawała zamknięta dla misjonarzy wszystkich wyznań. Tak było właśnie do 1913 roku, kiedy to trzej werbiści otworzyli pierwszą misję. W tym czasie, w położonej w górach wiosce Aledjo, 40 km na północ od Sokodé, nie było ani jednego muzułmanina. To ważne, bo już wtedy Sokodé, dziś siedziba diecezji, było bardzo mocno zislamizowane przez wędrownych handlarzy z Nigerii, którzy mogli swobodnie poruszać się w północnej części Togo.

aledjo 100lat 05Uczestnicy liturgii w Aledjo (fot. ks. Dadja  Moïse)

Misja werbistowska w Aledjo nie przetrwała długo. Już w następnym roku, po wybuchu I wojny światowej, została zamknięta, ale nowe francuskie władze kolonialne tolerowały obecność niemieckich misjonarzy aż do 1917 roku. Wówczas młoda wspólnota chrześcijańska została całkowicie osamotniona przez prawie 8 lat, aż do przejęcia misji przez misjonarzy SMA (Société des Missions Africaines).

Uroczystości 110. rocznicy powstania parafii w Aledjo trwały cały rok. Zakończyły się 9 grudnia 2023 uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Célestin Gawa, ordynariusz diecezji Sokodé. Werbistów reprezentował o. Pierre Claver Chabi SVD, członek zarządu Prowincji Togo-Benin.

W czasie tej uroczystej Mszy św. wierni mogli po raz pierwszy zobaczyć twarze założycieli ich parafii. Ich portret został wniesiony do kościoła w uroczystej procesji i postawiony przed ołtarzem.

Marian Schwark  SVD
Togo

aledjo 100lat 05Liturgia rocznicowa w Aledjo pod przewodnictwem bpa Célestina Gawa (fot. Dadja  Moïse)

Fotografie: Dadja  Moïse