Wiadomości

POLSKA

Msza Św. afrykańska
Msza Św. afrykańska w Parafii św. Jadwigi w Warszawie

Msza Święta po angielsku dla afrykańskiej wspólnoty

W drugą niedzielę Adwentu, 9 grudnia 2018 roku, w werbistowskiej Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie, odbyła się afrykańska Msza Święta w języku angielskim. Była to pierwsza tego typu Eucharystia w diecezji warszawsko-praskiej.

Razem modlili się m. in. księża z Zambii, Nigerii, Zimbabwe, Etiopii, Ugandy i Kenii, którzy na UKSW studiują teologię. Studentem teologii jest także o. Eryk Hounake SVD z Togo, który jest wikariuszem w werbistowskiej parafii.

Msza Św. dla afrykańskiej wspólnoty została zorganizowana przez duszpasterzy Parafii św. Jadwigi i Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu z Warszawy.  Jest odpowiedzią na wzrastającą obecność studentów i imigrantów z Afryki w stolicy. Eucharystia zaplanowana została jako wydarzenie cykliczne. Oprawiana będzie w warszawskiej Parafii św. Jadwigi (ul. Modlińska 4) w drugą niedzielę miesiąca o godz. 15:00. Najbliższa odbędzie się 14 stycznia 2019 roku.

Werbistowska Parafia św. Jadwigi na warszawskim Żeraniu staje się powoli centrum duszpasterstwa obcokrajowców i migrantów w diecezji warszawsko-praskiej. To tutaj co niedzielę odprawiana jest Msza Święta w języku hiszpańskim (godz. 13.00), którą sprawuje o. Adam Pirożek SVD, wieloletni misjonarz w Boliwii. O godz. 18.00 sprawowana jest Msza Św. w języku wietnamskim, którą odprawiają ojcowie Józef Them SVD i Krzysztofa Malejko SVD. W pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ organizuje Mszę Św. w języku chińskim, która jest odprawiana przez ks. Jana Shi Xiaowang, a katechezę prowadzi s. Jana Zhang. Natomiast w pierwszy wtorek miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 modlimy się w Parafii św. Jadwigi w intencji migrantów i uchodźców. Teraz do tej listy dochodzi jeszcze Msza Św. afrykańska.

W 2016 roku abp Henryk Hozer, ówczesny ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przekazał werbistom parafię na Żeraniu. Jednym z poł jej działalności ma być praca na rzecz migrantów w diecezji. O. Krzysztof Lukaszczyk SVD, proboszcz i misjonarz z Angoli oraz o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu i prezes Sinicum, a także wieloletni misjonarz w Afryce, realizują razem konsekwentnie program duszpasterskiej opieki nad migrantami. 

icon waveZobacz więcej fotografii