Wiadomości

POLSKA

Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji w Szczecinie i w Rzeszowie
Msza Św. pod przewodnitwem o. Tomasza Laskowskiego SVD w Szczecinie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji w Szczecinie i w Rzeszowie

8 i 21 września odbyły się dwa doroczne Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji organizowane przez Referat Misyjny z Pieniężna. Pierwsze z nich odbyło się w Szczecinie, a drugie w Rzeszowie.

W spotkaniach wzięło udział łącznie 200 osób z rejonu szczecińskiego i Podkarpacia. Gościem specjalnym obu spotkań był o. Tomasz Laskowski SVD, misjonarz w Czadzie.

Spotkanie w Szczecinie (8 września 2019 roku) zorganizowane zostało tradycyjnie w klasztorze Księży Pallotynów przy Parafii św. Jana Ewangelisty (ul. Świętego Ducha 9). W tym dniu, w którym werbiści obchodzili 144. rocznicę założenia Zgromadzenia Słowa Bożego, uczestnicy modlili się w szczególny sposób za kleryków i braci zakonnych składających w Pieniężnie swoje pierwsze i wieczyste śluby zakonne.

Spotkanie w Rzeszowie (21 września 2019 roku) odbyło się w gościnnych murach Bernardyńskiego Centrum Religijno-Kulturowego mieszczącego się przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Sokoła 8). W spotkaniu wzięli także udział klerycy z Pieniężna - Paweł Wodzień SVD i Jan Biernat SVD – którzy bardzo aktywnie włączyli się w organizację i przebieg wydarzenia.

Gościem spotkań w Szczecinie i Rzeszowie był o. Tomasz Laskowski SVD, były misjonarz w Demokratycznej Republice Konga, obecnie pracujący w Czadzie. Przybliżył specyfikę swojej pracy misyjnej, w czym bardzo pomocne okazały się prezentowane przezrocza. O. Tomasz przewodniczył Mszy Św. sprawowanej w intencji misji, misjonarzy i nowych powołań misyjnych. W homilii między innymi podziękował za wsparcie modlitewne i finansowe okazywane tak jemu samemu jak i całemu dziełu misyjnemu werbistów.

srpm rzeszow2019 01Spotkanie misyjne w Rzeszowie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Uczestnicy spotkań mieli także okazję porozmawiać prywatnie z o. Tomaszem, który opowiadał bardziej szczegółowo o swojej pracy, życiu Kościoła afrykańskiego, kulturze i zwyczajach panujących w Demokratycznej Republice Konga i Czadzie.

Na zakończenie Mszy Św. w Rzeszowie, sprawowanej w kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej w Bazylice Wniebowzięcia NMP, kleryk Jan Biernat podziękował zebranym za wieloletnie i regularne wsparcie modlitewne i materialne seminarium w Pieniężnie. Poprosił też o gorącą modlitwę w intencji nowych powołań misyjnych, których spadek jest bardzo widoczny.

Podczas spotkań w Szczecinie i Rzeszowie nie zabrakło także modlitwy różańcowej i Koronki do Miłosierdzia Bożego, odmówionych w intencji misji. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć film „Miłość bez granic”, mówiący o niezwykłym życiu i posłudze misyjnej w Indiach Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD.

O. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie, dziękując za różnorakie zaangażowanie w dzieło misyjne prowadzone przez werbistów, poinformował o nowych akcjach misyjnych. Zachęcił też do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach związanych z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

Spotkania w Szczecinie i Rzeszowie nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wielu przyjaciół misji z poszczególnych rejonów, którzy zadbali o sprawy organizacyjne już na miejscu. (adm)