Wiadomości

POLSKA

Werbistowskie duszpasterstwo migrantów w Warszawie
Nauka języka polskiego prowadzona przez wolontariuszkę (fot. Jacek Gnadek SVD)

Werbistowskie duszpasterstwo migrantów w Warszawie

W ubiegłym roku Ośrodek Migranta Fu Shenfu zmienił swoją nazwę, która obecnie brzmi Werbistowskie Centrum Migranta Fu Schenfu. Przy współpracy z werbistowską Parafią św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu powstało kilka nowych duszpasterskich inicjatyw.

2 września 2018 roku swoją działalność rozpoczęło, nowe w diecezji warszawsko-praskiej, duszpasterstwo hiszpańskojęzyczne. Wspólnotę prowadzi o. Adam Pirożek SVD, wieloletni misjonarz w Boliwii. Msza św. w języku hiszpańskim sprawowana jest w każdą niedzielę o godz. 13.00.

Po raz pierwszy Mszę Św. w języku hiszpańskim werbiści odprawili w Warszawie już w 2003 roku. Wtedy to o. Tomasz Szyszka SVD, były misjonarz w Boliwii, a obecnie wykładowca misjologii na UKSW, został zaproszony na Eucharystię przez żonę ambasadora Hiszpanii w Polsce. Do roku 2017 werbiści otaczali duszpasterską troską wspólnotę hiszpańskojęzyczną, która spotyka się co niedzielę przy Parafii Świętej Trójcy na Solcu w Warszawie.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16:00 jest odprawiana również na Żeraniu Msza Św. w języku chińskim.

Na początku ubiegłego roku wspólnota wietnamskich katolików przeniosła się z centrum handlowego przy ul. Marywilskiej 44, gdzie wynajmowała skromne pomieszczenie przeznaczone na kaplicę, do Parafii św. Jadwigi. Obecnie należy do tej wspólnoty ok. 70 osób, które w każdą niedzielę o godz. 18.00 modlą się w dolnym kościele.

Tam też na stałe zostały zainstalowane relikwie świętego wietnamskiego męczennika – Andrzeja Nguyen Kim Thonga. Relikwie te zostały uroczyście wprowadzone do kościoła 24 listopada 2018 roku, we wspomnienie 117 męczenników wietnamskich, przez bpa Romulada Kamińskiego. Wierni w trakcie homilii usłyszeli słowa: „Niezwykły prezent otrzymaliśmy dzisiaj. Doczesne szczątki św. Andrzeja Nguyen Kim Thonga, który jest w gronie 117 świętych męczenników wietnamskich, to najpiękniejsza wizytówka waszego szlachetnego narodu”.

Relikwie św. Andrzeja Nguyen są dla Wietnamczyków łącznikiem z ich ojczystym Wietnamem. Przez wstawiennictwo świętego modlą się nie tylko o własne powodzenie na obczyźnie, ale także za krewnych i znajomych, którzy zostali w ojczyźnie, gdzie nie mają pełnej wolności religijnej i borykają się z wieloma trudnościami.

Od października 2018 roku, również przy Parafii św. Jadwigi na Żeraniu, Centrum Migranta Fu Shenfu uczy Wietnamczyków języka polskiego. Zajęcia językowe obecnie realizowane są w trzech różnych lokalizacjach na terenie Warszawy i prowadzi je 30 wolontariuszy. Z nauki języka polskiego korzysta 150 kursantów z ponad 20 narodowości.

Coraz więcej obcokrajowców pragnie uczyć się naszego języka, ale jest też coraz więcej osób, które chętnie podejmują taką posługę jako wolontariusze. Idąc za duchem nauczania papieża Franciszka zamieniłem nawet swoje biuro na klasę do nauki języka polskiego, bo osób, które chcą się uczyć, jest coraz więcej.

W grudniu, dla afrykańskiej wspólnoty, odprawiona została pierwsza Msza Św. w języku angielskim. Wzięło w niej udział 12 księży m.in. z Kenii, Zambii, Ugandy, Etiopii i Zimbabwe. Jest to nasza odpowiedź na wzrastającą w stolicy obecność studentów i imigrantów z Afryki. W parafii na Żeraniu wikarym jest o. Eric Hounake SVD, który pochodzi z Togo i studiuje na UKSW. Razem z nim na warszawskiej uczelni studiuje obecnie grupa około 30 księży z Afryki. Eucharystia, w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15:00, zaplanowana została jako wydarzenie cykliczne.

30 grudnia 2018 roku, w niedzielę Świętej Rodziny, w żerańskiej parafii odbył się wyjątkowy koncert kolęd. Po wieczornej Eucharystii zgromadzeni w kościele wierni mogli usłyszeć i wyśpiewać utwory w języku wietnamskim, chińskim, francuskim, angielskim i polskim. Po raz pierwszy wspólnota polska, wietnamska i chińska, odprawiły wspólną Eucharystię w trzech językach.

Wydarzenie to ma przede wszystkim wymiar eklezjalny. Chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnej modlitwy i spotkania różnych grup obcokrajowców przebywających w Warszawie. Chcemy także zapoznać imigrantów z Polakami mieszkającymi w okolicy – powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" o. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz katolików wietnamskich.

Jacek Gniadek SVD
Za: Komunikaty SVD