Wiadomości

POLSKA

Wielkopostne rekolekcje dla osób niepełnosprawnych
Przedstawienie teatralne w auli seminaryjnej

Wielkopostne rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

W dniach 23-25 marca w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbyła się kolejna edycja wielkopostnych rekolekcji dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Uczestnicy jak zwykle licznie i z wielką radością przybyli do Pieniężna, aby spędzić trzy dni na modlitwie, zabawie, zajęciach warsztatowych i teatralnych, a przede wszystkim po to, aby zrobić to wszystko razem – we wspólnocie.

Jednym z najważniejszych punktów każdego takiego spotkania jest przedstawienie teatralne, prezentowane na samym końcu rekolekcji. Stanowi ono niejako zwieńczenie i zarazem punkt kulminacyjny dni rekolekcyjnych. Aktorami są oczywiście sami uczestnicy, zaś przygotowaniem scenariusza i reżyserią zajmują się alumni Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Niektórzy z nich bowiem bardzo aktywnie włączają się w rekolekcje, poświęcając swój czas, uwagę, siły i serce osobom niepełnosprawnym.

Tegoroczny spektakl nosił tytuł „Droga Życia” i był adaptacją Misterium Męki Pańskiej, przedstawionej jednak nieco odmiennie niż zazwyczaj. Dotykał bowiem aktualnego ostatnio tematu ochrony dzieci nienarodzonych. Przede wszystkim jednak opowiadał o miłości, która uzdalnia człowieka do tego, żeby oddał swoje życie dla ratowania życia drugiego. Pokazywał również prawdę o tym, że niejako w tle, na drugim planie – ale jednak wciąż blisko – wszystkich ludzkich radości, smutków, problemów i tragedii obecny jest Jezus, który niesie krzyż, umiera i co najważniejsze zmartwychwstaje.

Droga Krzyżowa na klasztornym cmentarzu

Zapewne każdy z widzów zgromadzonych w auli Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie zwrócił uwagę na inny szczegół spektaklu i mógłby dopisać własną, może o wiele bogatszą, interpretację. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedstawienia są integralną częścią rekolekcji dla niepłnosprawnych w Pieniężnie. Stanowią one też doskonałą okazję, by osoby niepełnosprawne, poprzez swoją czasem wręcz mistrzowską grę aktorską, przekazały widzom pewne istotne prawdy, a także podzieliły się swoją ponadprzeciętną wrażliwością i radością życia.

Na przedstawieniu oraz zorganizowanym później podwieczorku gościli nie tylko opiekunowie i rodziny uczestników rekolekcji, ale także zaproszeni goście, wśród których obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Pieniężno, Kazimierz Kiejdo.

Spotkanie zakończyło się w niedzielne popołudnie, 25 marca 2018 roku. Na kolejne rekolekcje dla osób niepełnosprawnych uczestnicy będą musieli poczekać aż do grudnia, kiedy to odbędzie się spotkanie adwentowe.

Za: www.seminarium.org.pl

rekolniepelpno wpost2018 03Uczestnicy rekolekcji w kościele seminaryjnym

globe element95px ver1Więcej fotografii