Wiadomości

POLSKA

Kolejne spotkanie formacyjne wolontariuszy Apollosa
-

Kolejne spotkanie formacyjne wolontariuszy Apollosa

W dniach 16-18 marca w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie odbyło się kolejne spotkanie formacyjne wolontariuszy Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego APOLLOS.

W sobotę o. dr Marcin Wrzos OMI, misjolog i redaktor naczelny portalu Misyjne.pl oraz czasopisma "Misyjne Drogi", mówił o przygotowaniu do wyjazdu na misje, a także o podstawach misjologii i historii misji chrześcijańskich, o dialogu ekumenicznym i czasopismach misyjnych w Polsce.

Kolejnym gościem była Honorata Dzida - katechetka z Poznania, siostra o. Andrzeja Dzidy SVD. Przybliżyła pracę misjonarzy, a szczególnie mówiła o posłudze swojego brata w Sudanie Południowym. Nakreśliła niebezpieczną pracę i panującą tam trudną sytuację polityczną. Mówiła też o licznych akcjach na rzecz misji, które prowadzi wśród dzieci w szkole podstawowej w Poznaniu, gdzie pracuje.

Ciekawa była również prelekcja Mateusza Włosińskiego o posłudze w Boliwii. Pokazał nam wiele zdjęć i filmów, dzięki którym dowiedzieliśmy się o jego pracy w sierocińcu dla dzieci, których rodzice odbywają karę w więzieniu. W tym dniu odbyła się także prelekcja połączona z dyskusją na temat Kościoła współczesnego, jego struktury, cech, krytyki.

Gośćmi spotkania w niedzielę były siostry Służebnice Ducha Świętego - s. Zyta, misjonarka z Papui Nowej Gwinei i s. Elza z Timoru Wschodniego - oraz o. Michał Krzyżagórski SVD pracujący w Chinach. O. Michał mówił o sytuacji Kościoła w Chinach, o prześladowaniach za wiarę głównie w latach 50-tych ubiegłego wieku, o pracy misjonarzy i wolontariuszy dawniej i dziś.

Stałym i ważnym punktem każdego dnia była wspólna modlitwa i Msza Święta. Między zajęciami nie zabrakło towarzyskich spotkań przy kawie, luźnych rozmów, pytań kierowanych do gości oraz przeglądania literatury o tematyce misyjnej.

Jolanta Stolarczyk