Wiadomości

POLSKA

Kaziemierz Mróz SVD
O. Kazimierz Mróz SVD podczas ceremonii wręczenia patentu oficerskiego

Misjonarz z patentem oficerskim

22 czerwca 2018 roku w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie o. Kazimierz Mróz SVD odebrał patent na stopień podporucznika.

W latach 1976-78 o. Mróz odbywał służbę wojskową z jednostce 4413 w Bartoszycach. Do wojska został wcielony przymusowo, będąc klerykiem Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. W 1984 roku, po święceniach kapłańskich, wyjechał do pracy misyjnej w Boliwii. Pracuje tam do dziś.

Służba w kompanii kleryckiej nie była zwykłą zasadniczą służbą wojskową. W czasie jej trwania alumni byli poddawani wielorakim szykanom. Zmuszano ich do wykonywania ciężkich, bezsensowych prac, zabraniano wykonywania praktyk religijnych, poddawano uporczywej indoktrynacji ideologicznej, a także próbowano na różny sposób wymusić rezygnację z powrotu do seminarium. Na przestrzeni lat 1959-80 do wojska wcielono ok. 3000 kleryków seminariów diecezjalnych i zakonnych.

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z 17 października 2017 r. o nadaniu pierwszego stopnia oficerskiego alumnom-żołnierzom uznano za gest elementarnej sprawiedliwości wobec nich. Przyznany duchownym stopień podporucznika rezerwy nie wiąże się z żadnymi przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych i nie powoduje skutków dla budżetu państwa.

mrozofic03