Wiadomości

POLSKA

Obchody rocznicy śmierci bł. o. Ludwika Mzyka
Fot. za: chludowo.werbisci.pl

Obchody rocznicy śmierci bł. o. Ludwika Mzyka

20 lutego minęła 78. rocznica śmierci bł. ojca Ludwika Mzyka. Był prześladowany podczas II wojny światowej, a w końcu został rozstrzelany przy ścianie śmierci w Forcie VII w Poznaniu.

Właśnie tam w niedzielę 25 lutego odbyła się uroczystość, podczas której wspominano bł. Ludwika Mzyka i modlono się za jego wstawiennictwem.

Uroczystość prowadził ojciec Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego im. św. Stanisława Kostki w Chludowie. Rozpoczęly się Mszą św. w Chludowie. W homilii o. Kazimierz Grabowski SVD przypomniał losy i zasługi Ludwika Mzyka. Szczególnie podkreślił jego przywiązanie do Polski, mimo niemieckiego pochodzenia, niezłomność charakteru, która kazała mu bez względu na konsekwencje pozostać wiernym prawdzie, do końca – za cenę śmierci – wzorem życia i postępowania dla swych wychowanków.

Po Mszy św. uczestnicy wyjechali do Fortu VII w Poznaniu. Chcemy zachować pamięć o męczeństwie tak Wielkopolan, jak i nas, webistów, przeciwko którym skierowana była hitlerowska akcja likwidowania intelektualistów - mówi o. Wróblewski. 

W uroczystości udział wzięło wielu mieszkańców Chludowa, gdzie błogosławiony był rektorem Domu Misyjnego i mistrzem nowicjatu, i gdzie został aresztowany 25 stycznia 1940 roku. Oni rozumieją, że o. Ludwik Mzyk tam pracował i tam żył - przekonuje o. Wróblewski.

W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił o. Mzyka błogosławionymi. Jest jednym ze 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie znajduje się jeszcze 3 innych werbistów: o. Stanisław Kubista, o. Alojzy Liguda i br. Grzegorz Frąckowiak.

globe element95px ver1Więcej fotografii