Wiadomości

POLSKA

Przyjaciele misji w Bielsku-Białej
Spotkanie z p. Kariną Walczak

Przyjaciele misji w Bielsku-Białej

10 marca dolny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej stał się kolejnym miejscem, gdzie odbyło się doroczne Spotkanie Przyjaciół Misji współpracujących z Referatem Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie.

Naturalnie życzliwość miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie świeckich Dobrodziejów Misji sprawia, że spotkania te przebiegają sprawnie, są interesujące i wzmacniają zapał misyjny przybyłych.

Mając na uwadze 100. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka SVD, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc temu w Indiach, wspólnie dziękowaliśmy Trójjedynemu Bogu za niepodległość i dar 56-letniej posługi w Indiach o. Mariana.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej, a nieco później odśpiewano "Gorzkie Żale". Centrum misyjnego spotkania stanowiła Msza św., której przewodniczył o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna. Homilię wygłosił ks. Janusz Talik, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Dziecezji Bielsko-Żywieckiej, w ktorej zachęcił zebranych do wspierania misji modlitwą i ofiarą. Przybył również ks. Stanisław Budziak, poprzedni dyrektor PDM tej dziecezji.

spotk bbiala03

Nie zabrakło projekcji filmu „Siewca Nadziei”, który przypomniał zebranym postać i duchowość Ojca Trędowatych – o. Mariana Żelazka. Gościem spotkania była pani Karina Walczyk, która we współpracy z polskimi misjonarzami pracującymi w Ghanie od lat podejmuje szereg działań na rzecz mieszkańców (głównie kobiet) z obozów wykluczonych w płn-wsch. Ghanie. Jest ona także inicjatorką i uczestniczką misji medycznej w Ghanie w listopadzie 2016 r. Od lat współpracuje z Referatem Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie. Jej świadectwo oraz slajdy z wyprawy medycznej zrobiły na zebranych wielkie wrażenie.

W przebieg spotkania zaangażowani byli przybyli z Pieniężna s. Danuta Piasecka SSpS i br. Jan Potyka SVD były misjonarz z Botswany. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Rejonowe Spotkania Przyjaciół Misji organizowane są przez Referat Misyjny z Pieniężna od ponad 20 lat. Głównym celem spotkań jest modlitwa w intencji misji, misjonarzy i nowych powołań misyjnych, a także przybliżenie bieżacej działalności Zgromadzenia i polskich werbistów na świecie.

spotk bbiala03

globe element95px ver1Więcej informacji z wydarzenia

globe element95px ver1Więcej fotografii z wydarzenia