Wiadomości

POLSKA

Spotkanie Przyjaciół Misji 2019 w Gdyni
Msza Św. podczas Spotkania Przyjaciół Misji w Gdyni (fot. Mateusz Włosiński)

Spotkania Przyjaciół Misji w Olsztynie i Gdyni

23 lutego i 3 marca odbyły się kolejne Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji organizowane przez Referat Misyjny z Pieniężna. Tym razem odbyły się w parafii św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie i kościele ojców redemptorystów „Stella Maris” w Gdyni.

W czasie spotkań modlono się w intencji misji i nowych powołań misyjnych, a także w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego o. Mariana Żelazka, ojca trędowatych w Indiach.

Gościem spotkania w Olsztynie był o. Jerzy Czarnecki SVD, który od trzech lat pracuje w parafii w Nowej Uszycy w diecezji kamienieckiej na Ukrainie. On też przewodniczył Mszy św. i wygłosił okolicznościową homilię.

Spotkanie w Gdyni natomiast miało 2 gości: Mateusza Włosińskiego z Bydgoszczy, wolontariusza Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego Apollos oraz kleryka Jana Biernata SVD z Pieniężna. Mateusz przybliżył zebranym ideę wolontariatu oraz podzielił się swoim doświadczeniem z pobytu w Boliwii. Jego świadectwo uzupełniły slajdy i krótkie filmiki. Z kolei kleryk Jan Biernat SVD dzielił się historią swojego powołania oraz planami na przyszłość. Podziękował także zebranym za wsparcie modlitewne i materialne jakiego przez lata udzielają pieniężnieńskiemu seminarium.

rspm olsztyn03Spotkanie w Olsztynie. O. Jerzy Czarnecki SVD opowiada o swojej pracy na Ukrainie (fot. Wiesław Dudar SVD)

W czasie obu spotkań uczestnicy obejrzeli film dokumentalny „Miłość bez granic” opowiadający o życiu i pracy o. Mariana Żelazka wśród trędowatych w indyjskim mieście Puri. O. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna zapoznał zebranych z najnowszymi akcjami misyjnymi oraz planami misyjnego zaangażowania Referatu Misyjnego w przyszłości. Podziękował też za dotychczasową współpracę. Z kolei Siostry Służebnice Ducha Świętego – s. Danuta Piasecka SSpS (Olsztyn i Gdynia) i s. Virginia Perlak SSpS (Gdynia) - pomagały w rozprowadzaniu materiałów misyjnych oraz przyjmowały ofiary i przedmioty zbierane w ramach poszczególnych akcji misyjnych.

Serdecznie dziękujemy ks. Mirosławowi Huleckiemu z Olsztyna i duszpasterzom z Gdyni za gościnność, życzliwość i otwartość na dzieło misyjne Kościoła – mówi o. Wiesław Dudar SVD. - Dziękujemy też wszystkim zaangażowanym w przebieg spotkań, za przygotowanie miejsc i zadbanie o porządek.

W spotkaniu w Olsztynie wzięło udział ponad 100, zaś w Gdyni ponad 200 uczestników.