Wiadomości

POLSKA

Wielki Post z bł. Alojzym Ligudą SVD
Diakon Tomasz Kornek - kadr z rozważania video na Wielki Post

Wielki Post z bł. Alojzym Ligudą SVD

Pochodzący z Winowa ma Opolszczyźnie diakon Tomasz Kornek proponuje internetowe rozważania wielkopostne oparte na homiliach bł. o. Alojzego Ligudy SVD.

„LigudaMovie na Wielki Post” to cykl rozważań video, w których autor sięga do słów z wielkopostnych homilii błogosławionego. Publikowane są w każde piątkowe popołudnie.

O. Alojzy jedno ze swoich kazań na 1. Niedzielę Wielkiego Postu zatytułował: „Człowiek dzisiejszy parodią Chrystusa”. Czytamy, jak błogosławiony z Winowa, mówił, że współczesny człowiek jest raczej karykaturą i parodią niż kopią Chrystusa - mówi dk. Tomasz w pierwszym rozważaniu. Podkreśla przy tym, że niezwykle ważne jest byśmy byli obrazem Boga, a nie jego obrazą. - Zapraszam Cię, byś od samego początku szedł z Jezusem, by czas Wielkiego Postu był wyjątkowy.

Diakon Tomasz Kornek przygotowuje się do kapłaństwa w Diecezji Opolskiej. Kilka miesięcy temu rozpoczął publikowanie w internecie cyklu katechez opartych na myślach bł. o. Alojzego Ligudy. Wcześniej publikował już ogólne rozważania video oparte na katechezach o. Ligudy oraz rozważania na Adwent. Wszystkie zobaczyć można w serwisie YouTube (ZOBACZ). Rozważania na Wielki Post można także znaleźć na Facebooku z hasztagiem #LigudaMovienaWielkiPost, jak również na naszych profilach na Facebooku i YouTube (zob. www.facebook.com/misjonarze.werbisci i www.youtube.com/werbisci).

Pochodzę z Winowa i bł. Alojzy Liguda od lat jest obecny w naszym kościele - mówi dk. Tomasz. - W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że oddajemy cześć tak wielu świętym i błogosławionym, a przecież także w Winowie mamy człowieka niezwykłego i wielkiego, o którym niewiele się mówi i który jest poniekąd zapomniany. Gdy zacząłem się wgłębiać w jego kazania odkryłem, jak wiele o. Liguda ma nam dziś do powiedzenia.

Jak sam przyznaje pomysł rozważań video był wyborem dość naturalnym, by wykorzystując nowoczesne środki przekazu trafić do współczesnego człowieka. To niewiarygodne, że nauczanie kapłana żyjącego tak dawno, może być aż tak aktualne. Gdyby o. Liguda nie miał nam nic do powiedzenia, to w ogóle bym się tym nie zajął - przyznaje dk. Tomasz.

Bł. Alojzy Liguda SVD jest jednym z męczenników II wojny światowej. Pochodził z Winowa pod Opolem. Jego beatyfikacja, w gronie 108 męczenników tego okresu (w tym 3 innych werbistów), odbyła się 13 czerwca 1999 roku, podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.