Wiadomości

POLSKA

Kościół św. Małgorzaty w Bytomiu
Kościół św. Małgorzaty w Bytomiu (fot. Marek Pardon SVD)

Zakończył się remont kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu

Zakończył się gruntowny remont kościoła parafialnego św. Małgorzaty w Bytomiu. Parafia od kilkudziesięciu lat jest prowadzona przez werbistów, którzy w mieście pracują od 1920 roku.

Prace remontowe świątyni rozpoczęły się w kwietniu 2018 roku. W ciągu kilku miesięcy świątynia została gruntownie odrestaurowana tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dzięki dofinansowaniu projektu z funduszów Unii Europejskiej wzmocniono i zaizolowano fundamenty kościoła, wyczyszczono i naprawiono elewację, wzmocniono i wyremontowano wieżę, wymieniono konstrukcję dzwonu, wyremontowano dach i schody wejściowe oraz zaadaptowano wejścia dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz natomiast wymieniono tynki i boazerię, wykonano nową podłogę, wyremontowano chór i przebudowano instalację centralnego ogrzewania. W otoczeniu kościoła wyremontowano powierzchnie brukowe i zainstalowano system monitoringu.

Remont kościoła stanowił niemałe utrudnienie dla funkcjonowania parafii. Na czas prac wszystkie nabożeństwa przeniesione zostały do położonego kilkadziesiąt metrów obok Domu Misyjnego św. Małgorzaty. Mieszka w nim obecnie 7-osobowa wspólnota werbistów.

Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich - tak parafian, jak i wspólnoty zakonnej - czasem wielu wyrzeczeń i szukania kompromisów - mówi o. Marek Pardon SVD, rektor Domu Misyjnego i proboszcz Parafii św. Małgorzaty. - Na szczęście udało się zakończyć wszystkie prace i od 3 lutego wszystkie nabożeństwa odbywają się na powrót w kościele.

W czasie prac restauratorskich w samym kościele, jak i jego otoczeniu znaleziono liczne eksponaty archeologiczne, które są świadectwem bogatej historii Wzgórza św. Małgorzaty. Więcej informacji o pracach archeologicznych i znalezionych eksponatach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - http://muzeum.bytom.pl/?tag=malgorzatka

W imieniu wszystkich bytomskich werbistów chciałbym podziękować wszystkim, którzy którzy przyczynili się do tego remontu, tym, którzy wspierali ten remont swoją modlitwą i ofiarą i oczywiście tym, którzy dokonali tej odnowy – mówi o. Pardon.

Oto kilka fotografii prezentujących jej wygląd przed i po remoncie.

  

Fotografie: Marek Pardon SVD, Franciszek Bąk SVD

Kościół i parafia na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu to matka wszystkich bytomskich i okolicznych parafii. Uznawana jest za najstarszą parafię w okolicy, choć aktualny budynek kościoła pochodzi z 1881 roku.

W 2020 roku werbiści będą świętować 100. rocznicę przybycia do miasta. Na wzgórzu św. Małgorzaty werbiści pracują od 1935 roku. Wiecej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.bytom.werbisci.pl.