Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Kościół Bożego Miłosierdzia w Bidibidi

Gdy pierwsi uchodźcy przekraczali granicę z Ugandą w lipcu 2016 roku i gdy rozpoczynaliśmy posługę wśród nich w 2017 roku, nie myśleliśmy, iż tak piękne dzieło Miłosierdzia Bożego może powstać tu, w Bidibidi. Dlaczego, jednak uchodźca miałby być gorzej traktowany niż inny człowiek? Radujemy się tym bardziej, że po pierwszych dwóch kaplicach - św. Józefa w strefie Abrimajo i Niepokalanego Serca Maryi w Swinga - mamy kolejny kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w strefie Yoyo. Pierwsze dwie kaplice udało się wybudować dzięki wsparciu dobrodziejów misji werbistowskich z Polskiej Prowincji. Ostatni kościół powstał przy wsparciu werbistowskiej Prowincji Chicago.

Dwa lata misji w Mandritsara

Od ponad 2 lat nowa misja werbistów w Mandritsara w diecezji Port Berge na Madagaskarze dzięki Bożej Opatrzności i ku naszej wielkiej radości pięknie się rozwija, jeśli chodzi o dzialalność typowo duszpasterską i tworzenie struktur materialnych. Od 7 października 2022 roku funkcjonujemy już jako oficjalna parafia, w której budynek kościoła zastępuje nam jeszcze niewykończona wielka sala parafialna. Mimo wielu braków w całokształcie misji, dziękuję Bogu, że w tak krótkim czasie doszliśmy do tego etapu. Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim naszym Dobrodziejom za towarzyszenie nam od pierwszych dni w tworzeniu tej misji.

Dynamiczna parafia w Taquaril w Brazylii

Stale się coś dzieje w naszej Parafii św. Gabriela. 11 marca, przy parafialnym przedszkolu, poświęciliśmy kaplicę św. Jana Pawła II. Ludzie tutejsi bardzo czczą Jana Pawła II. Starsi pamiętają, jak był w Belo Horizonte w 1980 roku.

W Wielki Piątek o 6.00 rano mieliśmy pokutną drogę krzyżową w górach. W tym roku przeszło ją 200 ludzi, głównie młodzieży. O 19.00 na placu parafialnym odbyło się przedstawienie Męki Pańskiej i potem pogrzeb Pana Jezusa. 

Pielgrzymka papieża Franciszka do Sudanu Płd.

Pielgrzymka Franciszka do Sudanu Płd. nie była tylko pielgrzymką papieża, ale też i naszą, tzn. werbistów. Przecież w rzeczywistości pracujemy z uchodźcami z Sudanu Płd. w obozie Bidibidi w Ugandzie.

Informacje o wizycie papieża w Sudanie Płd. pojawiały się od dłuższego czasu. Ostatecznie miał przybyć na pewno w lipcu 2022 roku, ale z powodu problemów zdrowotnych znów nie dotarł. Wkradło się więc powątpiewanie, co z tą pielgrzymką papieża? Aż wreszcie w lutym 2023 roku doszło do wizyty!

Pomoc z Polski dotarła do Iziumu

8 maja o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz parafii w Wierzbowcu na Ukrainie, wraz z ks. Piotrem Kuczerem, proboszczem z sąsiednich Murowanych Kurylowiec oraz o. Krzysztofem Malejko SVD z Polski, zawieźli do Iziumu (160 km za Charkowem) pomoc humanitarną.

W 110 paczkach znalazła się żywność i artykuły chemiczne sfinansowane przez Caritas Diecezji Ełckiej, Domy Misyjne werbistów w Polsce i wspólnotę Wietnamczyków skupionych wokół Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu z Warszawy. Siostry Służebnice Ducha Świętego (SSpS) z Wierzbowca przekazały jednej z rodzin generator prądu.

Werbista wybrany przewodniczącym Caritas Internationalis

13 maja, podczas 22. Zebrania Ogólnego Caritas Internationalis, wybrano nowego przewodniczącego, który będzie kierował organizacją przez następne 4 lata. Został nim pochodzący z Japonii abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD, werbista.

Abp Kikuchi jest ordynariuszem Archidiecezji Tokio, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Japonii i Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatów Azji (FABC). Z Caritas związany jest od 1995 roku, kiedy rozpoczął pracę jako misjonarz-wolontariusz w obozie dla uchodźców w Bukavu w ówczesnym Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Na przestrzeni lat zajmował w strukturach organizacji różne stanowiska. W latach 1999-2004 był dyrektorem wykonawczym japońskiego oddziału Caritas i członkiem Komitetu Wykonawczego Caritas Internationalis. Od roku 2007 do 2022 był przewodniczącym japońskiego oddziału Caritas, będąc jednocześnie przewodniczącym Caritas Azja (2011-1019). 

- Caritas musi działać na pierwszej linii, by przyjmować, towarzyszyć, służyć i bronić najuboższych i najbardziej bezbronnych - powiedział ab Kikuchi po wyborze na przewodniczącego Caritas Internationalis. - Ta misja musi być prowadzona przez wszystkich członków organizacji, a ja chciałbym być tym, który - wraz z Sekretarzem Generalnym - poprowadzi ją do wypełnienia tej ważnej misji Kościoła.

Abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD (jap. タルチシオ菊地功 - Taruchishio Kikuchi Isao) urodził się 1 listopada 1958 roku w Miyako, na terenie prefektury Iwate w diecezji Sendai w Japonii. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1979 roku. Śluby wieczyste złożył w 1985 roku, a w rok później przyjął święcenia kapłańskie. Przez 8 lat pracował jako misjonarz w Ghanie. W 1993 roku wrócił do Japonii i wykłądowcą w werbistowskim postulacie. Rok później wybrano go do Rady Prowincjalnej Prowincji Japońskiej SVD, a w 1999 roku został Prowincjałem. W 2004 roku został mianowany biskupem Diecezji Niigata w Japonii, a 25 października 2017 roku objął funkcję arcybiskupa metropolity Tokio.

Caritas Internationalis zrzesza 162 katolickie organizacje humanitarne. Ma swoje przedstawicielstwa w 200 krajach na całym świecie

globe element95px ver1CZYTAJ: Wywiad z abp Kikuchi dla Radia Watykańskiego (w języku angielskim)

 

Norwegia. Światła w drodze do nieba

Pierwsze chwile na norweskiej ziemi to poznawanie osób z otoczenia współbraci, słuchanie o realiach życia i posługiwania w tutejszym kościele, spacery po najbliższej okolicy. Czas mojej pracy przyszedł jednak szybko. Już 1 października zostałem przedstawiony Polakom z parafii św. Hallvarda w Oslo, gdzie tego dnia odprawiłem pierwszą mszę.

Moja praca to przede wszystkim msze w języku polskim i posługa sakramentalna. Religia w szkołach jest tutaj tym, co należałoby rozumieć raczej jako religioznawstwo.

Werbista wśród Rohingów w Bangladeszu

W 2023 roku mija 5 lat odkąd werbiści rozpoczęli pracę w Bangladeszu. Ten czas dla misjonarzy nie był jednak spokojny. Pandemia Covid-19 całkowicie zdestabilizowała ich  pracę. Do tego misjonarze mają stałe problemy z odnowieniem tzw. wizy misjonarskiej, na podstawie której mogą działać. Z tego powodu regularnie muszą wyjeżdżać na jakiś czas z kraju. Jednemu z nich nawet zupełnie odmówiono powtórnego wydania wizy i wydalono z kraju.