Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka
Grób o. Mariana Żelazka SVD w Puri (fot. Anna Maria Jabłuszewska)

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka

11 lutego w Puri nad Zatoką Bengalską zakończyły się dwudniowe obchody 100. rocznicy urodzin ojca Mariana Żelazka SVD. Ich ukoronowaniem było formalne ogłoszenie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego naszego misjonarza.

Dokonał tego abp John Barwa SVD, ordynariusz diecezji Cuttack-Bhubaneswar. Pod koniec Mszy świętej w Puri w bardzo podniosły sposób poinformował o tym wiernych, którzy przyjęli wiadomość z ogromnym aplauzem.

Wydarzenie zbiegło się z obchodami Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Znamienne było również, że tego dnia w liturgii czytana byłą Ewangelia o uzdrowienie trędowatego. Ojciec Marian Żelazek większość swego misyjnego życia poświęcił właśnie trędowatym. 

Proces beatyfikacyjny ojca Żelazka wymagać będzie bliskiej współpracy werbistów z Indii i Polski. Obiecali się tego podjąć obecni na uroczystościach prowincjałowie z tych krajów. Również Generał zgromadzenia zapewnił o niezbędnym wsparciu. Z kolei biskup Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w imieniu Kościoła w Polsce podziękował za docenienie życia jednego z największych polskich misjonarzy ostatnich czasów.

Duże wrażenie zrobiło na zebranych wystąpienie Adama Burakowskiego, ambasadora RP w Indiach, który przemówił w języku hindi. Na koniec w szczególny sposób zostali uhonorowani przybyli do Puri członkowie rodziny i przyjaciele ojca Mariana Żelazka.