Czytelnia

O świecie w kontekście misji

Moundou (Czad)

Moundou to położone nad rzeką Logone około 140-tysięczne miasto w południowo-zachodnim Czadzie niedaleko granicy z Kamerunem i Republiką Środkowoafrykańską. Jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem kraju i największym obok stołecznej Ndżameny ośrodkiem przemysłu i handlu w Czadzie.

Czad jest jedną z najmłodszych misji Zgromadzenia. W Moundou werbiści pracują od 2014 roku. Prowadzą Parafię św. Piotra i Pawła, w której pracuje tam 2 misjonarzy: z Indii i Togo. 

Dundo (ANGOLA)

Dundo to 300-tysięczne miasto położone nad rzeką Luachimo w północno-wschodniej Angoli w odległości ok. 6 km od granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Od 2000 roku jest stolicą prowincji Lunda Północna.

Założone zostało na początku XX wieku jako miasto dla górników pracujących w okolicznych kopalniach diamentów, które w szczytowym okresie pokrywały 10% światowego wydobycia tych kamieni.

Tortola (KARAIBY)

Tortola jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Brytyjskich Wysp Dziewiczych, położonych w północnej części archipelagu Małych Antyli, około 100 km na wschód od Portoryko. Tutaj znajduje się Road Town, stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

W 2017 roku o wyspie zrobiło się głośno najpierw po powodziach, a później po zniszczeniach spowodowanych huraganem Irma. Do dziś mieszkańcy odczuwają skutki tamtych kataklizmów.

Rurópolis (BRAZYLIA)

Rurópolis jest miastem położonym w amazońskiej dżungli, w stanie Pará na północy Brazylii, na skrzyżowaniu autostrady transamazońskiej (Rodovia Transamazônica) z drogą Cuiabá–Santarém.

Miasto powstało na początku lat 70-tych XX wieku, wraz z budową drogi Transamazônica. Był to wynik zaplanowanej przez brazylijski Narodowy Instytut Kolonizacji i Reformy Rolnej (Instituto Nacional de Colonização e Reforma Agrária) szerokiej akcji kolonizacji Amazonii.

Czyta (ROSJA)

Czyta (ros. Чита) to kilkusettysięczne miasto obwodowe w azjatyckiej części Rosji. Położna na trasie kolei transsyberyjskiej od 2008 roku jest stolicą nowo utworzonego Kraju Zabajkalskiego.

W latach 1920-22 Czyta była stolicą Republiki Dalekiego Wschodu, a od 1937 roku stolicą Obwodu Czytyńskiego.

Alice Springs (AUSTRALIA)

Alice Springs leży niemal dokładnie w środku kontynentu australijskiego. Znajduje się 700 km od najbliższego oceanu i 1500 km od najbliższego dużego miasta. Najbardziej znane jest z powieści Nevila Shute’a „Miasteczko jak Alice”.

Jest trzecim pod względem wielkości miastem Terytorium Północnego. Mieszka w nim prawie 30 tys. ludzi. Werbiści prowadzą tutaj parafię Niepokalanego Serca Maryi.