Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Jan Pawłowski SVD

27 stycznia 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana w szpitalu w Bytomiu o. Jan Pawłowski SVD. Zmarł w 67. roku życia, 46. roku ślubów zakonnych i 41. roku kapłaństwa.

Jego pogrzeb odbył się 31 stycznia o godz 11.30 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich – Brzezinach (ul. Górnicza 30).

Jan Pawłowski przyszedł na świat 25 czerwca 1953 roku w Brzezinach Śląskich (część Piekar Śląskich) jako pierwsze z trojga dzieci rodziców Tadeusza i Łucji z domu Pytlik. Miał dwie siostry. Ochrzczony został w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich (Diecezja Katowicka). Ojciec pracował w kopalni „Andaluzja”, a matka w lokalnym urzędzie gminy.

Do Szkoły Podstawowej nr 3 uczęszczał w Brzezinach Śląskich w latach 1960-1968. Następnie w latach 1968-1972 kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Piekarach Śląskich. W tym czasie był ministrantem.

O werbistach Jan dowiedział się bardzo wcześnie. Misjonarze z pobliskiego Domu Misyjnego św. Małgorzaty w Bytomiu często byli zapraszani przez jego proboszcza, Antoniego Owczarka, do pomocy duszpasterskiej i na zastępstwa wakacyjne. Szczególnie miło wspominał o. Adolfa Dworaczka SVD (1934-1978), który wtajemniczał go w misyjną duchowość werbistów i posłał go na rekolekcje powołaniowe do Pieniężna. I tu zapadła jego decyzja, by poświęcić się sprawie misyjnej i zostać misjonarzem.

We wrześniu 1972 roku przekroczył progi Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie i rozpoczął nowicjat. Następnie, także w Pieniężnie, kontynuował studia filozoficzno-teologiczne i 22 kwietnia 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka z Przemyśla

Zgodnie ze swą petycją [tzw. petitio missionis - informacja zakonnika przed ślubami wieczystymi, skierowana do przełożonego generalnego, ze wskazaniem, gdzie chciałby pracować – przyp. red] i wolą przełożonych otrzymał skierowanie do pracy misyjnej w Argentynie, w prowincji Misiones na wschodzie kraju. Wyjechał tam już jesienią 1979 roku. Jednakże nie zapuścił tam korzeni i w następnym roku został przeniesiony do Polskiej Prowincji SVD.

Po powrocie do Polski pracował w duszpasterstwie - jako wikariusz w parafiach werbistowskich (Nysa, Górna Grupa, Bytom) i jako proboszcz w parafii Wszystkich Świętych w Chludowie (1996-2004). Przez rok był w Domu Misyjnym św. Józefa Freinademetza SVD w Zakopanem. Od 2005 roku już nieprzerwanie należał do Domu Misyjnego św. Krzyża w Nysie. Był tam kapelanem Sióstr św. Elżbiety, misjonarzem ludowym, rekolekcjonistą i wicerektorem.

Ostatnie miesiące swego życia spędził zasadniczo na łożu boleści cierpiąc na chorobę nowotworową. R.i.p.

o. Alfons Labudda SVD