Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Roland Klose SVD

Roland Klose urodził się 24 sierpnia 1963 r. w Zdzieszowicach na Opolszczyźnie, w rodzinie Gerharda i Stefani z domu Trela. Miał siostrę Kornelię.

Była to rodzina robotnicza. Ojciec pracował w Zakładach Koksowniczych im. Powstańców Śląskich w rodzimych Zdzieszowicach. Matka Stefania była pracownikiem opolskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, także w Zdzieszowicach.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Roland rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie, którą ukończył egzaminem dojrzałości 1 czerwca 1982 r. Jako wieloletni ministrant, wychowany w katolickiej rodzinie, postanowił zostać misjonarzem i wstąpić do Zgromadzenia Słowa Bożego.

We wrześniu 1982 r. rozpoczął nowicjat zakonny w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie. Studia filozoficzne odbył w latach 1984-1985 na Wydziale Filozoficznym Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Nysie. We wrześniu 1985 r. rozpoczął studia teologiczne na Wydziale Teologicznym tegoż seminarium w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie.

8 września 1989 r. w kościele seminaryjnym w Pieniężnie złożył wieczystą profesję zakonną, a 16 września tegoż roku otrzymał święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął również w Pieniężnie 12 maja1990 r. z rąk ks. bp. Wojciecha Ziemby.

Po święceniach był w latach 1990-1992 wikariuszem w werbistowskiej Parafii pw. Królowej Apostołów w Rybniku. W 1992 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych na roczną naukę języka angielskiego. Od 1993 r. podjął pracę misyjną na Karaibach: najpierw na St. Kitts i Nevis, a następnie na Jamajce. Później wyjechał do pracy misyjnej na Tajwan.

W sierpniu 2020 r., ze względu na stan zdrowia, powrócił do Polski. W lutym 2021 r. zamieszkał w Domu Misyjnym św. Krzyża w Nysie, gdzie w miarę sił pomagał w pracy apostolskiej prowadzonej przez miejscową wspólnotę.

O. Roland Klose SVD zmarł 16 kwietnia 2021 r. w szpitalu w Prudniku na COVID-19. Jego pogrzeb odbędzie się 22 kwietnia w Kościele Matki Bożej Bolesnej w Nysie. Spocznie na cmentarzu zakonnym.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

sp roland klose02O. Roland Klose SVD na Tajwanie (fot. Piotr Budkiewicz SVD)