Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbista z Japonii mianowany biskupem w Niigata
O. Paulo Daisuke Narui SVD (fot. archiwum SVD)

Werbista z Japonii mianowany biskupem w Niigata

31 maja Ojciec Święty Franciszek mianował o. Paulo Daisuke Narui SVD biskupem diecezji Niigata w jego rodzinnej Japonii. Tym samym będzie 2 biskupem-werbistą pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni.

O. Narui urodził się w 1973 roku w Aichi w diecezji Nagoya. W 1994 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego i rozpoczął nowicjat w Tajimi. Wieczyste śluby zakonne złożył w 2000 roku, a w marcu 2001 roku przyjął w Nagoi święcenia kapłańskie.

Obecnie o. Daisuke w naszym Zgromadzeniu pełni funkcję generalnego koordynatora Apostolatu Sprawiedliwość i Pokój (Justice and Peace). Od 2018 roku jest także sekretarzem generalnym Vivat International oraz wicedyrektorem Africa Europe Faith and Justice Network. Wcześniej był także dyrektorem Caritas w Japonii (2006-2013).

W latach 2008-2013 był członkiem Rady Prowincjalnej SVD w Japonii oraz wychowawcą w werbistowskim Seminarium Duchownym w Nagoi (2006-2011)

Prefektura Apostolska Niigata powstała 13 sierpnia 1912 roku i została powierzona pieczy pracujących w Japonii werbistów. W jej skład weszły lokalne prefektury Akita, Yamagata i Niigata, należące dotychczas do do diecezji Hakodate oraz prefektury Toyama, Ishikawa i Fukui, należące do Archidiecezji Tokio. Pierwszym Prefektem Apostolskim został o. Joseph Reiners SVD. W 1926 roku zastąpił go o. Anton Ceska SVD.

W kwietniu 1962 roku Prefektura Apostolska Niigata została podniesiona do rangi diecezji. W 2004 roku ordynariuszem diecezji został o. Isao Kikuchi SVD (czytaj TUTAJ). Kierował diecezją do października 2017 roku, kiedy został mianowany ordynariuszem Archidiecezji Tokio. Od czasu objęcia przez niego urzędu w grudniu 2017 roku diecezja Niigata nie miała ordynariusza, a jej Administratorem Apostolskim był abp Kikuchi.

Obecnie na całym świecie pracuje 47 werbistowskich biskupów. W całej historii Zgromadzenia Kościołowi na świecie służyło 123 biskupów-werbistów. O. Paulo Daisuke Narui SVD będzie kolejnym.

O. Paulo Daisuke Narui SVD (z prawej) z abp Isao Kikuchi SVD (fot. archiwum SVD)